setapouch

Co musel před rokem '89 dělat člověk, aby si dnes mohl říct větu v popisu?

„Všechno doma mám a to díky komunistům, kteří mne na stará kolena zabezpečili tak, že mám všeho hojnost.“

Jak sleduju informace z domova, nějakých 95% důchodců si tohle říct nemůže.

Doplňuji: děkuji za odpovědi. Podle palců mírně převládá názor, že bylo možné se zajistit, aniž by se člověk musel za sebe stydět. Tak mi pořád není jasné, proč to většina dnešních důchodců nezvládla.

Nejlepší odpověď
mosoj

Všechno doma mám a to díky své celoživotní práci bez ohledu na režim. Důchod mám také díky tomu že jsem chtěl a mohl pracovat.
Budete ho mít také ?
Mimochodem: Nejvyšší mzdové zápočty do důchodu jsem měl z dob minulého režimu. Nedávno proběhlo tiskem , že na Slovensku se dosáhlo předrevoluční úrovně reálné mzdy v roce 2007 !!!!!
Co je to hojnost? Co je pro mně hojnost, může být pro tebe bída a naopak.
To mně tak nějak připomíná krédo komunismu, odměňování podle potřeb člověka ?????

Další odpovědi
led

Všetko záleží od toho, čo považujete za všetko.
Vy, čo ste v roku 89 navštevovali základku zjavne nepochopíte ale mosojové slová „Všechno doma mám a to díky své celoživotní práci bez ohledu na režim. Důchod mám také díky tomu že jsem chtěl a mohl pracovat.“ sú založené na pravde a pritom ste nemuseli, citujem ďalších „donášet, být diplomat, lampasák nebo vyšší šarže u SNB a pracovat v hutnictví, hornictví, v JZD, podat několik zlepšováků a cpat se ke komunistům“. Zaujímavé, že napriek tomu, že po roku 1989 som profesne išla hore, tak isto ako u mosoja „moje nejvyšší mzdové zápočty do důchodu jsou z dob minulého režimu.“
Pokiaľ dôchodcovi stačí v pokoji dožiť svojich posledných 30–40 rokov jesene života s istotou, že nemusí stravu hľadať v kontajneroch, spať pod mostom, netúži pritom vlastniť posledný model LandRoveru alebo aspoň Mercedesu, alebo menšiu 25m jachtu, palác Kinských, ale má kde bývať, čo jesť, venovať sa svojim záľubám a nemusel privatizovať OKD, či iné podniky aby mal na chlieb, ale robil tú istú prácu pred rokom 1989 aj po ňom, ten si môže povedať:
„Všechno doma mám a to díky komunistům, kteří mne na stará kolena zabezpečili tak, že mám všeho hojnost.“ já totiž „Vím, co je to Radost žití“

Dodatok:
„Tak mi pořád není jasné, proč to většina dnešních důchodců nezvládla.“ Porovnajte si životné náklady dôchodcu pred rokom 1989 a dnes, ale nie spôsobom celoštátneho priemeru, ale podľa jednotlivých regionov a pracovných zaradení… (aby tá kvapka s vysoko nadpriemernými príjmami v mori podpriemerných platov nevytvárala vysoký priemerný plat)

Lamalam

Patrně byl diplomat, lampasák nebo vyšší šarže u SNB.

gecco

Nemám potuchy…
Třeba moji prarodiče rozhodně nic takového upřímně říct nemohli…

briketka10

To jsem si nikdy říct nemohla a nikdy
neřeknu až budu v rakvi a to už mluvit
nebudu 😁

Mě bylo 24.

dudu

Dědictví po rodičích, oba čtyřicet let práce u jedné firmy, z toho polovinu za Československa, jedna partnerka, dobrý zdravotní stav, něco úspor, docela slušná penze a v krajním případě možnost využít tzv. „obrácenou hypotéku“.

Nyní jsou důchodci často vnímáni jako svého druhu chudá a sociálně vyloučená skupina. Málokdo si však uvědomuje, že tito na první pohled skromně žijící senioři jsou mnohdy de facto milionáři. Obrovské množství důchodců totiž vlastní nemovitost, jejíž hodnota může být zejména ve větších městech velmi vysoká. Hodnota této nemovitosti se dá samozřejmě využít k tomu, aby senior prožil důstojné a plnohodnotné stáří.

Mirdas

Donášet.

anonym

Takový člověk musel pracovat v hutnictví, hornictví, v JZD, podat několik zlepšováků a necpat se ke komunistům.

To nevíte, že otázka směřovala na mne? Já jsem tuto památnou větu prohlásil a stojím si za ni!

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/cim-a-jak-by-jste-me-privitali-doma-jako-navstevu

honza19hk

být jedním z nich, práskat nebo rozkrádat.

Emefej

Rozhodně musel pracovat v ozbrojených složkách. V ČSLA mám oslouženo 11 let a v žádném jiném zaměstnání jsem nikdy nebral trojnásobek průměrného platu, v armádě za komunistů ano. Dělníci, rolníci a pracující inteligence pod vedením KSČ uměli ocenit dobře vykonanou práci.

VeRe1983

Předpokládám, že začít v pionýru, pak vstoupit do KSČ, sem tam někoho udat a nemít žádný hřbet. Anebo být enormně nenáročný a překousnout, že i kvůli blbé automatické pračce musí bivakovat před krámem hodiny a hodiny.

dudu

Příspěvek smazán administrátorem.

dudu

Marně čekám na účet, který admin vystaví tomuto individuu?

anonym

dudu, podle mne to je nasazený provokatér, nad kterým admin roztahuje křídla.

dudu

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

barbakan -Sice nevím, co máte proti socialismu, ale chápu, že něčí rodiče dřeli a rozmazlovali svoje potomky, aby se pak mohli sebevědomě chlubit a vysmívat se všem kolem jako nekromanti.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

setapouch

Předesílám, že v roce '89 jsem chodil na první stupeň základky.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

mosoj

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.