talka

Co mohlo způsobit letos takovou nadúrodu hub?

Nevím, kdy byl takový výskyt naposled.

Nejlepší odpověď
www

Zcela jednoduše to zapříčinily pouze vhodné podmínky (vlhkost,teplota) pro jejich růst !
Takových roků pamatuji celou řadu, stejně jako roky úplně bez hub.
P.S: pozor, i letos jsou ale lokality, kde rozhodně žádná ‚nadúroda‘ není. Opět jen proto, že vhodné podmínky pro masivní růst zatím nenastaly.
I ten Černobyl neměl vůbec žádný vliv na růst, rostly by i bez něj díky vhodným podmínkám 😉
Praxe
Doplňuji:
Ještě k té teplotě:
Často si lidé myslí, že musí být hodně teplo, aby houby rostly, což je právě omyl.
Pokud naprší a pak přijdou dlouhodobé teploty cca 27st C s větrem, je to špatné, poněvadž se les vysuší dřív, než se objeví plodnice a pokud ano, tak ještě malé velmi rychle zaschnou ☹
Takže dostatečná vlhkost + vhodná teplota = houbařova šance 😁

Další odpovědi
zjentek

všichni víme, že když rostou, bude válka ..ostatně každej rok to vychází

anonym

Jako v r. ´86 Černobyl to nebyl. Vypadá to, že zima bude silná a tak matka země už zásobuje zvířata, aby si vytvořili zásoby.

Nazdar Bazar

Tak z vlastní zkušenosti nevím jestli to byla zrovna „nadúroda,“ ale stěžovat si nemohu. Oproti loňsku určitě, ovšem to začali růst až okolo listopadu. Také záleží v jaké lokalitě. Na Šumavě údajně velká. Mohlo na to zapůsobit mnoho aspektů. Zejména deštivo a celkově přívětivé počasí. Já jsem houby sbíral na Znojemsku.

Pepa25

O růstu huby rozhodují tyto tři hlavní faktory: vlhkost, vlhkost a neposlední řadě vlhkost. Letos bylo deštivé léto (hlavně v porovnání s předchozími roky)m, tak je hub neprůměrné množství.