moon222

Co mi ničí jahody a hrášek?

Na zahradě mi něco zničilo listy jahod – jsou jakoby useknuté, zůstal holý stonek. Přitom květy a plody jsou neporušené. Také hrášek, který byl asi 30 cm vysoký je zhruba v polovině uštípnutý nebo useknutý. Je možné, že to má na svědomí zvíře? záhonky mám za chalupou, která není oplocená. Děkuji.

Odpovědi
dudu

Pachatelem je nejspíše plzák španělský., bezpečně ho zlikviduje kachna indická. Bohužel po sežrání slimáků přejde na zelené krmení!!

beer

Neřekl bych že zvíře – poškození by bylo větší a na zemi alespoň nějaké stopy.
Brouci a housenky vytvářejí charakteristické větší nebo menší požerky na čepelích listů, tipuji to proto na slimáky – sežerou většinou celou čepel a zůstává pouze řapík, přesně jak uvádíš.

Alesh

No, pokud je to mechanické poškození, tak je jasné, že to bude buďto zvíře nebo člověk. Já bych zkusil fotopast a podle výsledku bych se zařídil.

Lamalam

Mě hrášek zlikvidovali slimáci. Zkontroluj si záhon v noci, pokud je tam najdeš, je to jasné. Žádnou stoprocentně účinnou ochranu proti nim bohužel neznám.