lexx

Co měří potenciometr?

Nic. Jak nelogické pojmenování, voltmetr, ampérmetr, ohmmetr je jasný. Potenciometr je prostý odporový dělič napětí, ale prokazatelně není měřič.
Potenci určitě ne! Za takovou odpověď se letělo od zkoušky u doc. ing. Šorala na VŠB…

Nejlepší odpověď
mosoj

Napětí je rozdíl potenciálů. Hned zde máš slovo potenciál !!!

Potenciometr se může také jmenovat reostat.
Nejde o dva, ale pouze o jeden druh součástky ve dvou různých zapojeních (jako reostat a jako potenciometr).
Reostatem (proměnným odporem) můžeme buď měnit přímo odpor v obvodu a tím nastavovat proud, nebo pomocí paralelního zapojení regulovat napětí. Pokud si označím a okalibruji polohy jezdce potenciometru mohu v obvodu měřit i napětí, lépe řečeno mohu si napětí libovolně nastavovat.

Za mne se za takovou odpověď dávala kule na základní škole!!!

Další odpovědi
gecco

Potenciometr (lavice) se kdysi používal I k měření napětí (poměrovému) – ale kdo to pojmenoval a proč, fakt nevím…
😉

orwell

Některá pojmenování různých součástí, celků,… v technice nejsou úplně korektní a nelze je brát tvrdě doslovně. I když zde je jasné, že název není odvozen od slova potence, ale od potenciálu, jak již bylo řečeno. V některých případech by bylo vhodnější hovořit o rezistoru s proměnnou hodnotou, jehož dva způsoby zapojení a využití jsou „zaklety“ v názvech potenciometr a reostat, viz
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rezistory_s_prom%C4­%9Bnnou_hodno­tou
Potenciometr realizovaný zapojením přesných odporových dekád je ale např. součástí měřicích obvodů napěťových kompenzátorů sloužících k přesnému měření stejnosměrných napětí při vyloučení zatížení zdroje měřeného napětí. Při stanovení měřené hodnoty je třeba vzít do výpočtu hodnoty odporů dekád (jedná se o nepřímé měření), takže není úplně pravda, že potenciometr nemůže nic měřit. Kromě toho se používá jako snímač-převodník neelektrických veličin (mechanická posunutí, či natočení) na el. napětí. Jako příklad může sloužit použití v obvodu palivoměru u automobilů, kde bývá často součástí palivového čerpadla umístěného v nádrži.

zelí

Že by potenciál? Přesněji rozdíl potenciálů…dále viz Mosoj.

Mc Merkurion

že by potenci? (já byl na fysiku dycinky blbej…)
…no tak holt impotenci…

led

„Co měří potenciometr?“
Vaša odpoveď v otázke je správna: „Nic“
Prečo?
Nemôže merať nič, pretože

  • potenciometer nie je zariadenie merajúce, ale zariadenie meniace – menič elektrickej veličiny
  • je to premenlivý odpor tj. mení svoj elektrický odpor v požadovanom rozsahu.