Rommart

Co mě dále čeká když mi manžel zemřel a byly mu nařízeny exekuce na jeho důchod?

Minulý týden mi navždy odešel z tohoto světa manžel který byl těžce nemocný, za svého života mu byly nařízeny exekuce,ty se platily nařízenými srážkami z jeho důchodu. Nyní jsem zůstala se synem na vše sama. Syn je zaměstnán, já bohužel jsem již 5 let vedena na ÚP.Nepobírám kromě příspěvku na hmotnou nouzi nic.Na důchod ještě nárok nemám. Bude mi hrozit to že manželovy dluhy přejdou na mou osobu jako manželku? U některých dluhů jsem byla jako spoludlužník(par­tnerka). Pobírám měsíčně celkem 5900Kč.Syn u mě hlášený není a ani se mnou v současné době nebydlí. Prosím co mě ještě čeká? Ví to někdo?Já už nemám sílu na další těžké rány.Díky za odpověď.

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud se vzdáte dědictví po manželovi, to znamená poloviny vašeho společného majetku, tak se tím vzdáte i manželových dluhů. Bohužel u dluhů u kterých jste spoludlužníkem to nepůjde, a splácení zbytku dluhu přejde na vás.

Další odpovědi
anonym

Přesný výklad zákona o dědictví je u otázky v odkazu ve zdroji níže:
V této situaci vám přibude ještě vdovský důchod a ochrana ve formě tzv. nezabavitelného minima, vč. omezení srážek z důchodu (kde jsou sociálně přísnější podmínky ve prospěch důchodce) oproti běžné exekuci z platu.
I pokud byste se nezřekla dědictví, dluh je limitován výší dědictví, případně lze zažádat o odlužení.
Předchozí odpovídající zde prezentuje jen svůj soukromý a laický názor.
Kvalifikovaně a zdarma by vám pomohla některá z mnohých občanských poraden, např. v tomto odkazu:
http://www.pe­nize.cz/osobni-bankrot/41036-zoufali-dluznici-se-mohou-obratit-na-novou-poradnu
Doplňuji:
Přes zdůrazňované apelace na uvážlivost právních a lékařských odpovědí, se neustále tento nešvar opakuje.
Tady už nejde jen o populistické body za nepřesné odpovědi (ani četné hrubky, jež na důvěryhodnosti také příliš nepřidají), to ať si odpovídající vyřídí se svým svědomím a soukromým pojetím etiky, viz odkaz:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ma-zamestnanec-narok-na-placene-volno-pro-vyrizeni-urednich-zalezitosti-kdyz-uredni-hodiny-se-kryji-s-pracovni-dobou
Ale je naprosto odsouzeníhodné a nepříjatelné povyšovat osobní ješitnost za obětování tazatele, který chybnými odpověďmi může mít velice zásadní a dramatické problémy až po kolaps jeho právního problému!!

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-bude-dale-platit-exekuci