gladiola

Co mam delat, muze se mi stat, ze prijdu o byt a bude ze me bezdomovec

12 let jsem zila ve spolecnem domacnosti s pritelem , kde Mam trvali pobyt . Pred mesicem mi pritel zemrel . Jeho deti se ke mne obratili tak , ze nez jsem se vratila od sve dcery , cely byt vyklidili a vratili . Byl to statni byt a do dedictvi se nevztahovalo . Mestsky urad se vyjadril , ze mam pockat co dal , ale jakou mam nadeji to nevim . Zatim bydlim u kamaradky . Co mam delat ? prosim poradte mi

Nejlepší odpověď
standa

Na 100% máte PRÁVO nájmu k předmětnému bytu, a to nikoli proto, že byste zde měla trvalý pobyt*) ale zejména proto, že váš případ ´sedí´ na ustanovení § 706 Obč.zák.

Doporučuji, abyste si zajistila písemná prohlášení sousedů, nebo pohřební služby nebo České pošty, že jste v bytě bydlela ke dni úmrtí a i 3 roky zpětně.

Zároveň, jak radí Jambalaya, se okamžitě dostavte k majiteli bytu (nějaká správa nemovitostí státní instituce či obce) a zde mu oznamte, že se domáháte svého práva, které jednoznačně vyplývá z citovaného ustanovení Občanského zákoníku.

Pokud budete z různých důvodů odmítnuta, obraťte se na advokáta, protože váš případ je celkem jednoznačný a i průměrný právník vám pomůže 🙂

Hodně štěstí !

§ 706/2
Jestliže nájemce zemře(…) stávají se také nájemci (…) TI, kteří pečovali o společnou domácnost zemřelého nájemce(…), jestliže prokáží, že s ním žili ve společné domácnosti nepřetržitě alespoň po dobu tří let před jeho smrtí a nemají vlastní byt(…)

poznámka:

*) trvalý pobyt nezakládá vůbec žádný právní nárok na danou nemovitost !!!

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t8h7.aspx

Další odpovědi
anonym

Pokud jste nebyla družka tak vám právo na užívání bytu po zemřelém zaniká. Vyžádejte si na bytové správě potvrzení o bezdlužnosti, bude se Vám hodit.

Jambalaya

Máte-li trvalý pobyt v městském bytě a prokazatelně tam bydlíte, měl by městský úřad přepsat užívací právo na vás. To, že bydlíte u kamarádky je blbost, naopak, nastěhujte se zpět do bytu.