Avatar uživatele
Registrovaný

Co mam delat, muze se mi stat, ze prijdu o byt a bude ze me bezdomovec

12 let jsem zila ve spolecnem domacnosti s pritelem , kde Mam trvali pobyt . Pred mesicem mi pritel zemrel . Jeho deti se ke mne obratili tak , ze nez jsem se vratila od sve dcery , cely byt vyklidili a vratili . Byl to statni byt a do dedictvi se nevztahovalo . Mestsky urad se vyjadril , ze mam pockat co dal , ale jakou mam nadeji to nevim . Zatim bydlim u kamaradky . Co mam delat ? prosim poradte mi

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Na 100% máte PRÁVO nájmu k předmětnému bytu, a to nikoli proto, že byste zde měla trvalý pobyt*) ale zejména proto, že váš případ ´sedí´ na ustanovení § 706 Obč.zák.

Doporučuji, abyste si zajistila písemná prohlášení sousedů, nebo pohřební služby nebo České pošty, že jste v bytě bydlela ke dni úmrtí a i 3 roky zpětně.

Zároveň, jak radí Jambalaya, se okamžitě dostavte k majiteli bytu (nějaká správa nemovitostí státní instituce či obce) a zde mu oznamte, že se domáháte svého práva, které jednoznačně vyplývá z citovaného ustanovení Občanského zákoníku.

Pokud budete z různých důvodů odmítnuta, obraťte se na advokáta, protože váš případ je celkem jednoznačný a i průměrný právník vám pomůže :-)

Hodně štěstí !

--------
§ 706/2
Jestliže nájemce zemře(...) stávají se také nájemci (...) TI, kteří pečovali o společnou domácnost zemřelého nájemce(...), jestliže prokáží, že s ním žili ve společné domácnosti nepřetržitě alespoň po dobu tří let před jeho smrtí a nemají vlastní byt(...)

----------
poznámka:

*) trvalý pobyt nezakládá vůbec žádný právní nárok na danou nemovitost !!!

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/obcanzak/cas t8h7.aspx

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Pokud jste nebyla družka tak vám právo na užívání bytu po zemřelém zaniká. Vyžádejte si na bytové správě potvrzení o bezdlužnosti, bude se Vám hodit.


Avatar uživatele
Bronzový

Máte-li trvalý pobyt v městském bytě a prokazatelně tam bydlíte, měl by městský úřad přepsat užívací právo na vás. To, že bydlíte u kamarádky je blbost, naopak, nastěhujte se zpět do bytu.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.