wenda

Co mám dělat, když mám např. roztrhlou stovku?

co mám dělat když mám např. roztrhlou stovku? Nebo porušenou? Jde to někde vyměnit?

Nejlepší odpověď
Lencis

Samozřejmě banka, ale pozor…

  • Náhrada v plné výši je poskytována pouze je-li poškozená bankovka celá nebo celistvá nebo u bankovky necelé, jejíž předložený zbytek je větší než tři čtvrtiny původní plochy bankovky.
  • Když je předložený zbytek menší než tři čtvrtiny, ale musí to být minimálně polovina bankovky, poskytuje banka náhradu ve výši poloviny nominální hodnoty.
  • Když je předložený zbytek ještě menší než polovina, nejméně však jedna čtvrtina bankovky, poskytuje se náhrada ve výši jedné čtvrtiny její hodnoty. V případě že třeba s obálkou roztrháte na kousky tisícikorunu, vyplatí se ve sběru najít a posbírat co nejvíc kousků.

Vyměnit lze i bankovky ohořelé, zetlelé, rozpadlé. Držitelé je mohou zaslat do ČNB se žádostí o posouzení a poskytnutí náhrady. Je třeba, aby uvedli, jak k poškození došlo. V takových případech může ČNB požadovat náhradu nákladů vynaložených na výrobu nových bankovek či mincí, za které byla náhrada poskytnuta.

Zdroj: http://finance­.idnes.cz/fi_blin­d.asp?c=A060911_­141307_fi_osob­ni_zal

Další odpovědi
mojitek

V bance Vam to musi vymenit. I kdybyste mela neuplnou bankovku(do urcite miry % ),tak Vam to musi ze zakona vymenit

cecilie

Pokud vim tak Vam to vymeni v bance

Zdroj: Osobni zkusenost

panenka

zajdite si do banky kde vám to vymění

hajuška

Poničené bankovky se dají vyměnit jak na postě tak v bance.

ire57na

vymenit v bance