Avatar uživatele
wenda

Co mám dělat, když mám např. roztrhlou stovku?

co mám dělat když mám např. roztrhlou stovku? Nebo porušenou? Jde to někde vyměnit?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5165 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lencis

Samozřejmě banka, ale pozor…

  • Náhrada v plné výši je poskytována pouze je-li poškozená bankovka celá nebo celistvá nebo u bankovky necelé, jejíž předložený zbytek je větší než tři čtvrtiny původní plochy bankovky.
  • Když je předložený zbytek menší než tři čtvrtiny, ale musí to být minimálně polovina bankovky, poskytuje banka náhradu ve výši poloviny nominální hodnoty.
  • Když je předložený zbytek ještě menší než polovina, nejméně však jedna čtvrtina bankovky, poskytuje se náhrada ve výši jedné čtvrtiny její hodnoty. V případě že třeba s obálkou roztrháte na kousky tisícikorunu, vyplatí se ve sběru najít a posbírat co nejvíc kousků.

Vyměnit lze i bankovky ohořelé, zetlelé, rozpadlé. Držitelé je mohou zaslat do ČNB se žádostí o posouzení a poskytnutí náhrady. Je třeba, aby uvedli, jak k poškození došlo. V takových případech může ČNB požadovat náhradu nákladů vynaložených na výrobu nových bankovek či mincí, za které byla náhrada poskytnuta.

Zdroj: http://finance­.idnes.cz/fi_blin­d.asp?c=A060911_­141307_fi_osob­ni_zal

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mojitek

V bance Vam to musi vymenit. I kdybyste mela neuplnou bankovku(do urcite miry % ),tak Vam to musi ze zakona vymenit

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cecilie

Pokud vim tak Vam to vymeni v bance

Zdroj: Osobni zkusenost

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
panenka

zajdite si do banky kde vám to vymění

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hajuška

Poničené bankovky se dají vyměnit jak na postě tak v bance.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ire57na

vymenit v bance

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek