Pavkaa

Co mám dělat a na jakou mzdu mám právo,když Zaměstnavatel mě nechává doma …

Dobrý den,chtěl jsem se pozeptat,jak se bránit a na jakou mzdu mám právo,když jsem plnohodnotně zaměstnaný a (Soukromý) zaměstnavatel mě neni schopen dostat včas na pracoviště které je mimo území Čr!? Penalizuje mě pak za to častkou 3tisíce za každé nezůčastněné pondělí atd. Důvodem je,že pro nadpočet lidí které vozí na místo výkonu práce které je v Italii (9místní bus,Já jsem 10tý) mě neni schopen dopravit včas.Mám za to,Zaměstnavatelem pak dannou pokutu 3tisíce za každé nezůčastněné pondělí.Jsem tedy odkázán na pozdější,jiný způsob dopravy který je od samého Zaměstnavatele.Když se z nějakého důvodu (zdraví,problém na cestě do zaměstnání,poh­řeb,vyřizování na úřadech) nepodaří odjet ani v pondělí večer tak jsem pro něho po celý týden prý zbytečný!I když jsem v uterý vyřízen a připraven k odjezdu tak mě do práce nepošle,ani mi nedá ani náhradní práci tady v ČrJsem teď doma od 13tého,z důvodů opětovného dání nesmyslného volna,pak jsem měl problém s dojezdem na firmu,z důvodu nepojízdného auta (vše řádně nahlášeno) a na můj další odjezd se staví laxně,i když jakoby od uterý 21.4. jsem plně k dispozici.Můj plat je 10.500 smlouva + za 20 dní diety,Díky Pavel

Nejlepší odpověď
ivzez

U soukromého zaměstnavatele jste odměňován mzdou, nikoliv platem.

Zaměstnavatel není oprávněn udělovat zaměstnancům pokuty,
dokonce i sjednání případné pokuty v pracovní smlouvě by bylo neplatné.

Pracovní dobu a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel. Doprava do zaměstnání (do Plzně i do Itálie) je starostí zaměstnanců, nikoliv zaměstnavatele.
Ledaže byste měli v pracovní smlouvě nebo v kolektivní smlouvě sjednáno něco jiného. Skutečnost, že se „doprava takto kolektivně zajišťuje“, neznamená, že by tak byla sjednána, a že byste mohl trvat na tom, aby Vás zaněstnavatel přepravil.
(Zaměstnavatel může trvat na tom, abyste byl ve stanovenou dobu na pracovišti).

Nepojízdnost auta není omluvou pro nedostavení se na pracoviště
(do Plzně jste se měl dopravit vlakem nebo autobusem – vyjet tak
brzy, abyste byl ráno včas na pracovišti).

—–—
Tzv. „diety“ jsou cestovními náhradami, nejde o mzdu, nedaní se a neodvádí se z nich sociální ani zdravotní pojištění. („Diety“ nelze ani postihnout v rámci exekuce.)
Na náhrady je nárok pouze za dobu pracovní cesty, nikoliv za dobu strávenou doma.

Mzda náleží pouze za práci, „diety“ nejsou mzdou ani její částí.

—–—
Nechává-li Vás zaměstnavatel doma (nemá-li pro Vás sjednanou práci),
jde o překážku na jeho straně, za niž Vám náleží náhrada mzdy.

Tento případ ale vnímám spíše jako překážku na Vaší straně
(doprava do zaměstnání je starostí zaměstnance).

———
Můžete zaměstnavateli navrhnout, aby Vás do Itálie vysílal na pracovní cesty,
v jejichž rámci se do Itálie dopravíte sám. Na cestu byste se měl vypravit tak, abyste v pondělí na začátku pracovní směny začal pracovat.

Zaměstnavatel by Vás vyslal na pracovní cestu, vybavil by Vás přiměřenou zálohou na cestovné, stravné i ubytování (zálohu byste samozřejmě po návratu vyúčtoval).

Doporučuji se se zaměstnavatelem nějak dohodnout nebo si najděte jinou práci (zůstávat doma kvůli tomu, že „Vás zaměstnavatel nedopravil na pracoviště“ se mi nejeví moc produktivní).

———
Ohledně „pokut“, na něž zaměstnavatel nemá právo,
se obraťte na inspektorát práce: http://www.suip.cz

Další odpovědi
setapouch

Nejsem právník, ale pokud ve smlouvě (nebo kolektivní smlouvě) nemáš, že dopravu zajišťuje zaměstnavatel, pak je tvojí povinností být na pracovišti včas. A je tvůj problém, jak si to zajistíš.

da ny

Toto je dotaz vhodný pro odvborové právníky, právníka nebo Úřad práce.
Tady těžko někdo posoudí, kde je chyba a na čí straně je právo.
Každopádně, jak se do něčeho pustíte, zaměstnavatel se Vás dříve nebo později zbaví (důvod se najde).
http://www.odbory-online.cz/pravni-poradna
Jak dlouho jste v této firmě zaměstnán? Měl se zaměstnavatel možnost přesvědčit o Vašich schopnostech a kvalitách (roky ověřených?)?
Nerozumím pak pojmu „pokuta“, máte to i písemně? Při 3. dopise můžete mít okamžitou výpověď. Podle toho, co popisujete nejsou nedostatky jen na straně zaměstnavatele.¨
To, že máte nepojízdné auto je smůla, ne omluva (právně). Poud jsem někde zaměstnán, jsem povinnen se na směnu dostavit a zaměstnavatele nemusí zajímat jak (bylo by vhodné sehnat si náhradní odvoz, pokud je to jen trochu možné).
Problém se zdravím – jedinou omluvou je pouze PN vystavená lékařem!
Z Vašeho popisu není jasné kolik pondělků (odjezdů) jste "zmeškal, v jakém časovém období a zda s Vámi vůbec může zaměstnavatel počítat.
Diety jsou jen za odpracované dny…

ivzez

Da ny, pozor na formulace!

„Okamžitá výpověď“ neexistuje.
Jde o okamžité zrušení pracovního poměru podle § 55, odst. 1 písm. b).
Viz:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p55
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p55-1-b

Okamžitému zrušení nemusí předcházet žádný dopis.
V případě výpovědi podle § 52 písm. f) stačí jedno upozornění
v předchozích 12 měsících a v případě § 52 písm. g) jedno
upozornění v posledních 6 měsících.

Ani v jednom případě nejsou nutné tři dopisy.

Pavkaa

Jasný,díky za reakci,též jsem si myslel,že nejlepší cesta a rozhodnutí bude na asi přislušném úřadu práce.
Ve smlouvě nic,pravda,o do­pravě do místa konaní které je ve středu Itálie neni ani zmíňka,ale takhle to tam kolektivně funguje.Je to přecijenom 700km do místa konání,takže přeprava od zaměstnavatele je tímto zpúsobem zajištěna,ale … má víc lidí než múže pobrat!
Ohledně té pokuty,samozřejmě nikde taky neni nic psáno!
Jsem tam zaměstnán přes už rok.Firma je v Plzenském kraji a Já jediný jsem z Prahy,takže dojíždím,jako jediny,zbytek jsou místní a moje doprava?170km na firmu pak nějakým způsobem do Itálie,kde pak z důvodu uspory paliva zůstávám opět jako jediný 14dní v kuse,narozdíl od ostatních kteří jezdí každý pátek večer do Čr a v Neděli večer zase zpět,aby tam byli od rána a celé pondělí!Ta (jakoby) pokuta je teda za 2 pondělí v měsíci a při otázce,proč Mi je sděleno – Protože jsem řekl,kdo nebude pondělí tak to má za Trojku! – Nepochopitelně!!!
S tim autem,za celý rok poprvé,jinak nepatřim do skupiny kýchnu a házim se marod.
Obecně,jsem tam 26dní,4dny ob víkend doma,–6tisic,ale jinak 1000 za každý víkend a jinak teda platově v mínusu.
Ted jsem se zaměstnavatelem,co teda a kdy odjezd!?
Odpověd – zůstaň ted doma,protože je v pátek volno a tudíž se to nevyplatí,abych tam jel!!!!??? .....