CJNERO

Co mají společného fašismus (nacismus) a komunismus?

Nejlepší odpověď
annas

Něco ještě v odkazu

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=fa%C5%A1is­mus%20a%20komu­nismus

Společné znaky:
TOTALITARISMUS

monopolní ofiální ideologie, která si činí nárok na neomylnost
budování „nové společnosti“
jediná vládnoucí politická strana
státní(stranická) kontrola nad hospodářským životem
monopol na hromadné sdělovací prostředky
rozsáhlá politická kontrola obyvatelstva
masivní využívání represivních prostředků

Z dokumentu Fašismus a komunismus

Doplňuji:
Co mají nacismus, komunismus a fundamentalistické náboženské organizace společného?

Není to „levicovost“ ani „pravicovost“ ale extremismus, tedy nekritické uctívání jedné hodnoty na úkor hodnot ostatních. Jakákoli ideologie bez ohledu na svůj ideál nabývá ve vyhrocené podobě stejných vlastností: zbožštění vůdce, nenávist k „jinověrcům“, sklon k agresivitě.

Další odpovědi
isteron

Nedemokratický direktívny politicko – policajný režim. Fašizmus vpravo, komunizmus vľavo od stredu. Od mantinelu po mantinel. Neznášajú nikoho iného okrem seba, likvidujú demokraciu, pluraritu názorov
Doplňuji:
Mirlin: Ešte by som povedal, že náboženstvo všeobecne !
Vyžaduje jednotnosť názorov, myslenia,podri­adenosť aj v osobnom živote , je to dogmatické vymývanie hláv.

mirlin

Souhlas,jen bych si skromě dovolil do hierarchie těchto zvěrstvech na první místo přiřadit k ř e s ť a n s t v í jako nebezpečnou ideologii-demagogů !

Mirlin

Conchus

Skoro všechno, jen forma projevu se trochu liší