bolak

Co mají rádi moli? Vodu, cukr nebo citrón?

Abych to nějak vysvětlil, nedávno sem otevřel skříň kde schovávám oblečení na zimu, a vyletělo z ní hejno roztomilých, lehce retardovaných motýlků. Koupil jsem si tedy v krámě „mololapku“ a pověsil ji na lustr. Za tejden se nepřilepil ani jeden. No a někdy ve středu ráno sem si dělal šťávu s citrónem, dal sem si to do půlitru, pak sem si došel do schránky pro poštu a když sem se ve čtvrtek večer vrátil, tak v limonádě plavalo asi 20 mrtvejch molů. Co jim teda tak moc chutná, že byli ochotný udělat to, čeho by se ani Velký Kole neodvážil? Cukr, voda nebo citrón?

PS: Myslím že už se mi tohle v minulosti párkrát stalo, akorát sem si toho prve nejspíš nevšim zavčas… Zřejmě odtud se vzalo to úsloví „cítit motýlky v břiše“.

Nejlepší odpověď
beer

„..Moli jsou přitahováni k olejům vašeho těla zachyceném na oblečení. Doporučujeme použití kafru, který tvoří hlavní součást protimolových kuliček a není toxický. K chycení molů smíchejte 1 díl melasy s 2 díly octa a nalijte směs do prázdného kelímku od jogurtu. Pravidelně uklízejte. Mezi zcela přírodní odpuzovače molů patří cedrové hobliny a černý pepř. Cedrové hobliny nasypte do látkového pytlíku a pověste do skříně nebo vložte mezi prádlo.“
Také je přitahuje světlo a feromonové lapače – nejlépe je tedy umístit přímo do skříně, nebo na lustr.

Zdroj: http://www.ro­dina.cz/scrip­ts/journal/jou­rnal.asp?id=15186

Další odpovědi
www

Jak vyplývá z odpovědi Beer, nepřitahuje moly sladké, ale ten citron. Tedy kyselé, lépe řečeno kvasný odér (vzniká i v té citronádě).

anonym

sladká vůně je přitahuje

isteron

Mole majú radi vlnu. V skriniach sa usadia práve v textile, kde sa dlho nič nehýbe. Zvykli sa predávať v drogériách sáčky pknené levanduľovým kvetom. Údajne to neznášajú. Ale pomôžu aj obyčajné mucholapky. Mnoho krát sme ich našli v bylinkových čajoch, ktorý sa dlho neotváral. Dokážu rozhrýzť papierové sáčky. Odvtedy čaj ukladám do uzavretých nádob so závitovým uzáverom.

manon

Ha, konečně byli molové i Tebou uznáni za právoplatná zvířata – viz kategorie :) Jo, motýlci v břiše, to je přesně ono :D
Píšu do diskuse, protože opravdu nevím, na co kdo letí :)