band of brot

Co mají lidé udělat, aby platy vyskočily nahoru?

Zamyslete se nad tím, co by se muselo stát, aby mzdy začaly hodně stoupat. Typická odpověď podnikatelů je, že když za to hodláme pracovat, tak nám je nebudou zvyšovat. Ale co oni myslí tím, že za ně hodláme pracovat? Co by lidé museli udělat, aby mzdy vylétly vzhůru? Muselo by se začít masivně demonstrovat? Muselo by se přitvrdit v demonstracích a začít útočit na majetky bohatých firem (např. nadnárodních koncernů) a fyzicky napadat dotyčné hamižné podnikatele? Dostali by potom strach a mzdy by okamžitě poskočily? Nebo nějaký jiný postup jako třeba přestat pracovat úplně? No jo, ale kdo za nás zaplatí hypotéky a potraviny? Navíc firmy by si najaly Ukrajince nebo Turky.

Nejlepší odpověď
klumprt

Ještě mě napadlo zkusit pracovat více a lépe, ale to asi nebude moc populární cesta…

Další odpovědi
setapouch

Předně: neplést mzdu a plat.

A k otázce samé, já jsem před pár lety dvakrát změnil zaměstnání. Moje mzda za pouhý rok narostla o 30%. Dnes makám jako šroub. Mám pružnou pracovní dobu, častokrát odpracuju jen pět hodin denně, když je ale potřeba, pak klidně i dvanáct. Zaměstnavatel ví, že se na mne může spolehnout, své kvality jsem několikrát prokázal v situaci, kdy hrozily značné škody. Takže jakmile teď sepíšu své roční hodnocení, začnu jednat o dalším navýšením mzdy (ačkoli mi byla letos zvednuta a dostal jsem i nějakou odměnu). Výši své mzdy ti neřeknu, ale upřímně, za průměrnou mzdu bych už dneska opravdu nepracoval.

Takže: zvyšuj si kvalifikaci, pracuj poctivě, nauč se svou práci prodat… a ono to půjde.

Hlada

Lidé by museli kupovat jen tuzemské výrobky, které vznikly jejich drahou prací. Na tom se ale ztěží domluví, protože vždycky budou zrádci, kteří budou raději kupovat levnější a často i kvalitnější. Ostatně už to tu bylo. Ostnaté dráty a Tuzex. Nějak se to ale neosvědčilo.

ratava

…ale oni ti podnikatelé mají pravdu- proč by je zvyšovaly, když jsou lidé ochotni za ně pracovat? Pořád je spousta lidí, kteří jsou rádi i za takovou práci, kde výdělek hraničí s minimem- maminky na mateřské, maminky po mateřské, důchodci, lidé před důchodem, studenti, absolventi dychtící po praxi, lidé s určitým zdrav. hendikepem, zaměstnanci, kterým vyhovuje mít minimální plat a zbytek bokem…
Vy, jako uchazeč o zaměstnání, máte před nástupem možnost se s platovým výměrem snad seznámit. Je-li pro vás malý, nic nebrání tomu, abyste smlouvu nepodepisoval a hledal dál (třeba i za cenu potřebné rekvalifikace)…

  • „fyzicky napadat dotyčné hamižné podnikatele“ by vám k vyšší mzdě určitě nepomohlo :o)

(…nevím, ale já bych si bez patřičného příjmu hypotéku nevzala… ale budiž…)

da ny

O výši platu (státní sektor) rozhoduje vláda/poslanci, o výši minimální mzdy (od níž se „vše odvíjí“ rozhoduje tripartita…
O mzdě rozhodují zaměstnavateél podle Vašich schopností a odbornosti, podle svých možností a ochoty „pustit chlup“ 😉
Princip kapitalismu je léta stejný ⇒ s co nejmenším počtem zaměstnanců odvést co největší množství práce za co nejmenší finanční náklady (mzdy), zvláště u „novodobých“ nadnárodních společností…
Ještě máte možnost, živit se sám jako OSVČ, určíte si příjem sám nebo … ;)

anonym

… a pobírat nemocenskou a posléze invalidní důchod a nakonec starobní! A Ať se Jugar, satepouch poserou vzteky!

Šidlo

1.nečakať, že mzdy ,,vyskočia" alebo ,,vyletia"
2. poctivo pracovať ´= nekradnúť, neflákať sa, nevysmievať sa normám, pokynom majstrov a šéfov, neignorovať školenia a kurzy, prevziať zodpovednosť za svoju prácu a správanie sa na pracovisku
3. vyberať odborárov, nie zradcov ktorým ide o to, aby ich nemohli vyhodiť
4. brániť si svoje práva…nefrflať pri cigarete na celý svet

jeden príklad za všetky: štrajk nemeckých a slovenských učiteľov

ptáč

Jisté české firmy si najaly Ukrajince a Turky a Bulhary. Mám je zde jmenovat, abych se nedostal do jejich drápů? Jestli budou zaměstnávat cizince a to formou brigád a smluv o dílo, kde oni pracují za malý penis, se dostaneme akorát do situace, kdy si půlvýrobce nebo vekslák z Tuřanských firem, ale i z jiných odvětví, da, zamne ruce nad množstvím zabalených pidikaret do mobilů, nad přehršlí levných pracovníků. Je to tak? Jenže tito hamouni pak doplatí na nevyváženost peněženek a nabídkou. Jeden jeřábník v jedné firmě, je to letos, jo, se rozhodl, že už přestane bojovat za partiju, která ho vždy semlela a když mluvil, jeho partija měla skloněné hlavy. Řekl, že chce od tohoto data přidat, jinak jde jinam. Jak to dopadlo? V jiných firmách opravdu platí jeřábníkům víc, a mohl tam přejít. Jenže tato stav. firma žádnou náhradu nemá. Tak co, zkusíte to taky, nebo jste nahraditelný? Máte ohled na ostatní, nebo se snažíte žít? Četl jsem před obchoďákem LIDL nástupní plat 14 tisíc korun, pak tam bylo 15 tisíc, 35 hodinový úvazek. Kdybych já chtěl vidět tolik ksichtů a trochu uměl počítat i bez potřeby pokladny, tak bych tam šel dělat za ty prachy. To znamená, že bych tu práci vzal, protože bych tam třeba chodil pěšky, ušetřil a nakoupil levné potraviny. Je to tak? Jenže nedokáži něco splnit a tím musím dělat za nějakých 13,5 až snad nedejbohe 14 tisíc na lešení šaška a ještě řeknou, že je to špatně. Tak co, mám se ještě zamyslet? Demonstrovat bych mohl, snad v sobotu, ale to jsem tak unaven, že bych to prospal. To bych fakt musel být jo mladej fit.

lexx

1.) emigrovat z Kocourkova (ČR) pryč do civilizace
nebo
2.) zakoupit si pořádnou barevnou tiskárnu (každý stát to dělá běžně)

víc pracovat ? hloupější odpověď snad neexistuje, to může říkat leda ten kdo jakživ na robotu nesáhl, provokatér nebo cvok

Drap

Jedinci toho moc nemohou udělat. Toto může ovlivnit růst:¨
http://www.no­vinky.cz/ekono­mika/390374-rust-platu-v-cesku-mohou-brzdit-pristehovalci-zni-z-cnb.html

setapouch

Hlada: proč mám kupovat šmejd jen proto, že jej vyrobil český flink? Proč si za své poctivě a nesnadno vydělané peníze nemám koupit kvalitní zboží vyrobené v zahraničí? Jestliže mám dva stejně kvalitní výrobky za podobnou cenu, sáhnu po českém. Ale nehodlám podporovat někoho, kdo není schopný nebo ochotný zajistit kvalitu, ale zaštiťuje se vlastenectvím.

setapouch

Nebo jako v případě barbakana, za komančů dělat to, co by slušní lidé nedělali. Pak bys byl zajištěný jako on. Ale na to má žaludek jen opravdu málo lidí.