Michal Kole

Co mají dělat pracující rodiče s nemocným dítětem ?

http://www.roz­hlas.cz/zpravy/spo­lecnost/_zpra­va/rodice-stale-casteji-posilaji-do-skolek-nemocne-deti-boji-se-o-praci--1065331

Do školky nemůže
Rodiče nemůžou nechodit do práce
příbuzné nemají
Na chůvu taky peníze nemají

Kolik procent mzdy je na „paragrafu“ ?
Do kolika let je paragraf ?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, pokud nemůže pracovat kvůli tomu, že ošetřuje nemocného člena domácnosti (při splnění podmínek stanovených zákonem).

Nárok má také v případě, že musí pečovat o zdravé dítě mladší 10 let, protože školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno (z důvodu epidemie, havárie či jiné nepředvídané události), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla.

Ošetřovné je dávka nemocenského pojištění. Základní podmínkou pro její přiznání tedy je, že ošetřující osoba si platila nemocenské pojištění (za zaměstnance jej povinně platí zaměstnavatelé). Nemají na něj tedy nárok někteří podnikatelé (pokud si pojištění dobrovolně neplatili) nebo nezaměstnaní.

Ošetřovné je vypláceno už od prvního dne

dál čti v odkazu
http://wiki.ak­tualne.centrum­.cz/finance/o­setrovne-2012-osetrovani-clena-rodiny-paragraf-na-dite/

Další odpovědi
Deli

Michale, to není žádný nový trend, jak tam píší. To je už dlouho. Dávat do školky nemocné dítě mi přijde jako bezohlednost k dalším dětem a jejich rodičům. Také jsem to řešila… Babička žádná, já samoživitelka, malá pořád dokola píchané ucho. Peněz málo, ale co se dalo dělat, „paragraf“, neboli OČR = ošetřování člena rodiny jsem si vzala. Jako samoživitelka jsem měla nárok na 16 kalednářních dnů. Tuto výhodu už zrušili, nyní je to 9 kalend.dnů. Kdo má malé děti, ví, že to nestačí. Dál jsi bohužel s dítětem doma zadarmo. Většinou jsem se ale od dcery nakazila alespoň rýmou, takže jsem desátý den navštívila svou praktickou lékařku a řekla jí, že mám rýmu a doma dítě s opakovaným zánětem středního ucha a antibiotiky. Napsala mi neschopenku a ukončila mi ji, když jsme byly obě zdravé. Co jsem měla dělat? Dcera marodila i 6 týdnů v kuse.
Jinak bývalo to 69 % ze mzdy (teď jsem na mateřské, tak to poslední 3 roky nesleduji). A paragraf je do 15 let, klidně i víc, je-li důvod vážný. Sedmileté dítě nemůžete – a nesmíte – nechat doma samotné ani s nachlazením (ani zdravé), kdežto s patnáctiletým zůstanete doma jen když bude mít vysoké horečky, či nebude soběstačné. OČR si můžete vzít i na staršího člena rodiny, pokud to jeho vážný zdravotní stav bude vyžadovat. OČR dostane např. i otec dítěte, pokud je matka neschopna se o miminko postarat např. proto, že má sama chřipku.