Drap

Co má společného trdelná polévka a trdelník?

Myslím trdelník – pečivo. Už vznik samotného názvu nevím, odkud pochází.

Od trdla mně to tedy opravdu nenapadlo a přitom je to tak snadné. Díky za odpovědi

Nejlepší odpověď
annas

Václav Machek v Etymologickém slovníku píše

„Trdelná polévka značí polévku, jež vznikla vařením jitrnic a jelit a do níž se přidá hodně koření roztlučeného trdlem v moždíři.

Různé oblasti, různé názvy

Ttrdlovka byl název pro polévku s drobně posekaným masem, jemně rozetřeným, takže vlastně jitrnicová polévka.

Jinde se čistá polévka (se solí a česnekem) připravená z vývaru, v němž se vařily části prasete – podhrdlí, podbradek, nazývala podhrdlena, podhrdlovka, což splynulo s trdlovkou, oblastně i prdelovkou, správný název je trdlouka.

„Trdelník. Těsto se vyválí na provázky, natočí na horký dřevený trdlo, pomastí vejcetem, posype tlučenýma ořechama.“
Kottův: Česko-německý slovník

Trdelník, trdlovec – pečivo, které se namotává na trdlo a na něm se peče.

Z toho plyne, že trdelnou polévku, trdlovku či trdelník spojuje slovo trdlo, někde trlo od tříti palicí. Tou se něco tře , roztírá, např. ve hmoždíři.

Jinak trdelník schválila EU jako slovenský výrobek.
http://pragmit­herz.blogspot­.cz/2014/04/trdel­nik-ein-sehr-beliebtes-sussgeback.html

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mate-radi-trdelnik-a-vite-neco-o-jeho-historii#discussion

Další odpovědi
gecco

Mají společný rotační pohyb (trdlovat ve významu točiti se)…
trdelník – pečivo navinuté na hřídel a za rotace pečené
trdelačka – polévka, jíž je potřeba neustále míchat (aby se nesrazila či nezkysla)

Zdroj: http://www.uj­c.cas.cz/jazy­kova-poradna/dotazy/in­dex.html?page=2