annas

Co má představovat netradiční tvar budovy opery v Sydney? Kdy se začala stavět?

Stejně jako na většinu moderních budov se objevily kritické názory, že prý připomíná cirkusový stan.

Nejlepší odpověď
bobánek

Někde jsem četl že operní budova v Sydney má znázornovat svím tvarem plachetnici.

Další odpovědi
hanulka11

Obří plachetnice, roztažená křídla exotického ptáka či milující se želvy. To vše připomíná budova opery s kaskádou mušlovitých útvarů, …

V roce 1955 byl vypsán konkurz na stavbu této budovy. Ten vyhrál málo známý dánský architekt Jorn Utzon, jehož návrh byl nejoriginálnější, ale také poměrně drahý. Stavbou byla pověřena britská firma Ove Arup and Partners.
Práce byly zahájeny v roce 1959. Roku 1965 však došlo k výměně vlády Australského svazu. Ta byla nespokojena zejména s obrovskými náklady na stavbu, které neobyčejně překračovaly odhad. Utzon se nedohodl s vládou o dalším postupu a tak v roce 1966 v pokročilém stadiu hrubé stavby na její dokončení rezignoval.....dál v odkazu

Zdroj: http://www.qu­ido.cz/stavby/o­pera.html

vagra

Dánský architekt Jørn Utzon se při návrhu inspiroval motivy z historie architektury a především ze světa přírody, který se stal již od počátku kariéry jeho bezedným inspiračním zdrojem. Opera je rozložena na velké platformě upomínající na amfiteátrový typ divadla.
Utzon si vzpomíná na pocit, který zažil při prohlídce náhorních plošin Mayů ve střední Americe.
Stejný princip aplikoval i na piedestalu opery v Sydney.
Když vyjdete v Mexiku po monumentálním schodišti na plošinu, kde stály mayské svatyně, naskytne se vám nebývalý pohled na okolní džungli, zelené nekonečné moře vegetace, nebývalý klid.
V Sydney máte možnost prožít tyto pocity v jiné situaci, nicméně stejně působivé.

Zdroj: vybráno,zkráceno z-http://www.ar­chiweb.cz/buil­dings.php?acti­on=show&id=418&ty­pe=continent