Co má dělat houbař, když se ztratí v lese a neví kde je a kudy má jít zpět domů?

Nejlepší odpověď
annas

Stalo se mně to. Od té doby se bojím chodit hluboko do lesa.

Byly jsme na houbách s kamarádkou nevěděli, zamotaly se a nevěděly kudy zpět. Podle lišejníků na stromech jsme si vybraly cestu na sever, naštěstí se povedlo a došly jsme na místo, odkud jsme vyšly. Tehdy nebyly mobily.
Doplňuji:
Zase jsem zazmatkovala. Omlouvám se – slovo nevěděli jsem omylem nevymazala.

Další odpovědi
anonym

Snad radsi , kdyz to o sobe houbar vi , tak aby nechodil sam. ( Pisi z vlastni zkusenosti. Take , kdyz se otocim , nevim kde jsem ). Ted uz ale chodim jen za dum , tam , kde to znam. 🙂 -iv-

fcoop

Pokud se nám už stane, že se ztratíme, zachovejme chladnou hlavu. Zmizela-li nám skupina a nemáme-li jistotu, že za ní jdeme správnou cestou, vrátíme se na místo, kde jsme se všichni viděli naposledy a počkáme. V dnešní době lze takové případy celkem snadno vyřešit pomocí mobilních telefonů, ovšem spoléhat jen na ně by bylo neprozřetelné.

Jestliže putujeme sami a zabloudíme, můžeme se vrátit na místo, jehož polohou jsme si jisti, nebo jít vhodným směrem, dokud nenarazíme na místo, které dokážeme identifikovat na mapě. V české krajině (v českém lese) platí poučka, že ať jdu jakýmkoli směrem, tak přibližně do vzdálenosti 10 kilometrů narazím na nějakou silnici nebo železnici, které mne dovedou do nejbližší vesnice. Proto neztrácejte hlavu a držte se při hledání cesty z lesa jednoho směru. Nejhorší je chodit v kruhu nebo panicky pobíhat a každou chvíli měnit rozhodnutí, na kterou stranu se vydám.(Net)

01Ricco

POdle toho v jak velkém lese se ztratil. Pokud je to menší les měl by jít jedním směrem a za chvilku by měl vyjít ven z lesa a někoho se zeptat na cestu. Pokud je to rozlehlý les představit si jak je situován na mapě, např pokud je někde na Šumavě bylo by dobré jít ± severním směrem a dřív nebo později by měl ten zbloudilec vyjít ven. Pokud má mobil a signál moh by i zavolat třeba policii, měli by ho podle telefonu lokalizovat a zachránit.

tom004

Stačí,mít u sebe mobil.V menu najít,>navigá­tor>OK>kde jsem>odeslat.Přijde SMS,kde je ,jak daleko,a kterým směrem,od jaké obce,se nacházíš.Potom stačí,jít odhadnutým směrem,cca 5 minut,a odeslat,další SMS,k ověření,jak se vzdálenost změnila,+ -.Složité,ale v nouzi.....

Deli

Taky už mám tuhle zkušenost za sebou, krátce poté, co jsme se do naší vesničky nastěhovali. Neznala jsem to tu a vyrazila na houby. Když jsem zjistila, že jsem se ztratila, byl už podvečer. Představila jsem si náš dům a došlo mi, že když půjdu směrem, kde zapadalo slunce, musím dojít na silnici na Plzeň. Tak jsem šla tam, kde zapadající slunce prosvítalo mezi stromy. Na kraj lesa jsem došla, když zapadalo, po polní cestě došla k vesnici (po sluchu, byly slyšet motorky a pila) a už za tmy na silnici. Tam jsem se už zorientovala a došla asi 5 km domů.
Je dobré vědět zhruba, co kde na mapě kolem lesa, do kterého se chystáte, je.

Jak je to s tou lokací operátorem nevím, nedávno říkali, že se ztratily v lese děti, zavolaly na policii, a policisté pak jezdili kolem lesů v autech a troubili a děti do telefonu hlásily, když zaslechny klakson…
Proč je tedy nelokalizovali?

Když se pak v našem lese ztratila moje maminka, měla sebou naštěstí našeho psa. Jen řekla: Báro, kudy domů? A šla za ní. Dovedla ji bezpečně.

samicek333

Já bych asi šla jedním směrem, nebo, pokud bych byla u nějaké cesty, tak bych se po ní vydala

chudst

Predpokladejme, ze jste sam a nemate mobil: udrzujte si smer podle slunicka – a nekde z lesa vyjdete u nejake silnice ci polnacky. Pak uz se dane silnice staci drzet – nekam vas dovede do civilizace, odkud si v nejhorsim muzete z mistni restaurace zavolat odvoz.

Spolehat se na lisejniky na stromech, apod. se nemusi vyplatit. To, co jsem popsal, je skutecne univerzal pro vsechno.

Ale nepredpokladam, ze by se nekdo ztratil takto natvrdo. (… aspon ne moc casto – me se to povedlo pouze jedinkrat :)) Vetsinou jdu na vylet podle nejake turisticke trasy; a kdyz jdu na houby, jdu tam, kde to znam.

zbynekplzen

Což takle vylézt na vysoký strom a vyrazit za světýlkem 🙂