Miko Kuko

Co ke tá dlouhá tyč vepředu před vojenským vrtulníkem?

http://olive-drab.com/images/cli­part_gallery/a­ir_helo.jpg

Nejlepší odpověď
mosoj

Je to pitotova nebo venturiho trubice, sloužící hlavně jako rychloměr. Mají ji všechna letadla. U vrtulníku je tak mohutná , protože létá i malými rychlostmi.

Jo gecco pláci plác. K čemu je potom vario a umělý horizont. Tyto hodnoty se ale odvozují od gyroskopu.
Doplňuji:
Většinou se ale používá princip pitotův.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pi­totova_trubice

Další odpovědi
Rocker

Je to kopí,když dojdou náboje,letí vrtulníky na steč:-))

gecco

Zkus najít fotku reálného vrtulníku a na ní vyznač, o kterou „tyč“ se ti jedná…
😉

Ale – pravděpodobně se bude jednat o tyč pro snímač DUAS (snímá, zda je prováděná zatáčka OK a nebo výkluzová či skluzová).
Doplňuji:
Mosoji, Mosoji – Pitotova trubice je (bývá) montována na příď kabiny – díky principu není ovlivňována proudem vzduchu z rotoru (resp. toto ovlivnění je snadné korigovat)…
Ke vyhodnocení, zda je zatáčka optimální, výkluzová či skluzová (a že to je sakra rozdíl) podle podélného náklonoměru (varia), příčného náklonoměru (umělý horizont) a rychloměru (Pitotovka) potřebuje pilot mít čas (a zkušenosti), DUAS toto řeší ´sám´.
___
´Viděl´ jste někdy řízení helikopotvory aspoň z rychlíku???
😁

gecco

Mimochodem, Mosoji, všimněte si křidélek na pravé straně „tyče“ na grafice (na odkazu)…
Pitotova trubice je nepotřebuje, pro DUAS jsou stěžejní…
😁

mosoj

Gecco, vario ukazuje stoupání, ne náklon. Jinak tam je ještě zatáčkoměr. Jestli jsi si nevšiml píši mimo jiné. On je tam také
ještě barometrický výškoměr, ten bude mít čidlo také na té trubici.
Jinak klouzat se můžeš jít ty pilote.

gecco

Jsem, Mosoji, rád, že i když nevíte o čem, píšete rázně…
😁
No – doufám, že nebudete pilotovat…
BTW – co kamarádi z armády – třeba ti z Izraele, neporadili by???