zjentek

Co když se na Facebook (atlas hub) vyvěsím s chráněným hřibem?

Nejlepší odpověď
ReHu

Vyvěs se a uvidíš 🙂

Další odpovědi
Hans51

Předpokládám, že vyvěšením sebe myslíte nahráním fotky Vás s chráněným hřibem.

V tom případě by, po zjednodušení, mohly nastat dvě situace:

  1. Budete vedle chráněného hřibu stát/sedět/le­žet/ukazovat na něj/jakkoliv jinak pózovat bez poškození či utržení hřibu, přičemž se necháte vyfotit.

Vše je naprosto v rámci zákonných mezí, nikdo Vám nebude zakazovat pořídit si fotografii zvlášť chráněné rostliny (ač by s tímto rozlišením mnozí přírodovědci nesouhlasili; slyšel jsem, že houby nejsou ani rostlinami, ani živočichy). Naopak si myslím, že je informování veřejnosti o krásách přírody přínosné.

  1. Chráněný hřib seberete/odnesete domů/rozšlape­te/jinak poškodíte a necháte se při tom vyfotit.

Zde se dostanete do rozporu se zákonem. Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, v § 48 říká, že určité druhy rostlin nebo živočichů lze vyhlásit za zvláště chráněné, přičemž lze rozlišit i kriticky ohrožené, silně ohrožené a ohrožené. Seznam a stupeň ohroženosti stanoví ministerstvo životního prostředí obecně závazným právním předpisem. Tím je v současné době vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Ohledně Vámi dotazovaného hřibu půjde buďto o hřib Fechtnerův, královský nebo moravský.

Tedy za poškození takového hřibu Vám hrozí pokuta až 20.000,– Kč, v případě kriticky nebo silně ohroženého druhu až 100.000,– Kč.

Závěrem si dovolím upozornit, že všechny druhy rostlin a živočichů jsou chráněny před jednáním, které by vedlo či mohlo vést k ohrožení druhů na bytí nebo k degeneraci, narušení rozmnožovacích schopností apod.