Kepler

Co kdyby všichni lidé na Zemi ztratili schopnost lhát a museli odpovědět na každou otázku?

Dejme tomu, že nás navštíví emzáci, budou znechuceni lidskou morálkou a všem lidem aplikují psychickou blokádu v uvedeném smyslu. Dovedete si domyslet ty ohromné následky? Jsem zvědav, co všechno vás napadne.

Nejlepší odpověď
Psychotic

Myslím, že následky tohohle si asi nedomyslí nikdo, protože lhaní je důležitá součást fungování společnosti na všech úrovních. Ale nemyslím, že by ten dopad byl nutně negativní. Myslím, že by to byl konec válek – když se lidé nedají zblbnout nacionalistickou rétorikou, těžko je přesvědčíš, aby vzali do ruky zbraň a začali vraždit… Politici by nutně museli být dobří lidé, protože by nemohli lhát o svých úmyslech…

Na osobní úrovni by byl podle mě problém jen krátce – lidi by si na novou situaci rychle zvykli – ženy by se přestaly ptát, zda v nových šatech vypadají tlusté, muži by přestali tvrdit, že jim pivo chutná víc než růžové koktejly s paraplíčky… Zkrátka nepodceňujme schopnost lidí se psychicky přizpůsobit situaci.

Zajímavá otázka by byla, jestli v tvém scénáři lidé mohou lhát sami sobě – koneckonců to není lhaní v pravém slova smyslu… i to by hodně ovlivnilo situaci.

Další odpovědi
led

Ak by všetci začali písať, hovoriť pravdu, konať čestne, na tejto stránke by ubudlo príspevkov a užívateľov.
Inak klamanie je známe aj v živočíšnej ríši – pozrite si sfarbenie napríklad dravcov, správanie zvierat pred lovom…

klumprt

Na spoustu otázek bychom museli odpovědět „nevím“. Mohli bychom radikálně zeštíhlit policii a soudy. Mohli bychom vypsat nové volby a vybrat lepší politiky, i když dokonalý nikdo není. Ale v první fázi by to asi vedlo k velkému chaosu a krveprolití. Až bychom se z toho vzpamatovali, snad by bylo lépe.

hapiky

Ať by to dopadlo jakkoliv, bylo by to víc než skvělé. Druhá část otázky je rozpoluplná: Proč bych musel odpovídat na každou otázku? Pro začátek by možná stačilo jen to, že bychom neuměly lhát. I to by byl velký posun. Existují také odpovědi, které jsou příliš osobní na to aby je museli všichni vědět.(například sex, zamilovanost apod.) Někteří vědci tvrdí, že v budoucnu bude každý vědět vše to, co si druhý myslí, proto to svým způsobem předčí i obyčejnou pravdomluvnost, nebo povinnost odpovídat. To by se ovšem řeč stala jen odpadním produktem.

anonym

Bylo by to rozhodně zajímavé. Příklad. Někdo tě napadne, omráčí, sváže na židly a dává ti otázky, které budeš odpovídat pravdivě a poku se pokusíš mlčet, či se ptát jich, tak dostaneš ránu elektrikou.

Začínáme..

  • Kdo jsi? Jméno, adresa bydliště, vzdělání, práce, zdravotní stav…
  • Kde máš peníze? Čísla účtů, hesla, adresy poboček…
  • Domácí zabezpečení? Pes, alarm, sejf…
  • Tvoje rodina? Veškeré údaje…
  • Tvoje zločiny, lži, úchylky, problémy, pomluvy, zlozvyky…
  • Jaká máš veškerá tajemství? Podvádíš manželku? Víš něco co nechceš prozradit?…

dubraro

IMHO by se lidé pozabíjeli. Možnost neříkat pravdu a mít tajemství jim umožňuje vedle sebe žít.

Drap

Nastal by obrovský kolaps celého lidstva.

hoven 1069

Tak by se asi pozabijeli navzájem

briketka10

Mě by se to líbilo.

Žádné následky si nedomýšlím a ani nechci.

hapiky

Mluvíš mi z duše :))

luckykubrt

Nesouhlasím s Psychoticem, že lhaní je důležitá součást fungování společnosti. ☹ Tak možná v satanově světě je to rozpoznávací znak lidí, kteří zavrhují Jehovovy morální měřítka pravdy. Pravý křesťan poslouchá Jehovu Boha a nelže. Nechápu, co má kdo ze lhaní. Uvedu příklad: když vás bude bolet hlava, budete si stěžovat u doktora na bolest nohy ? Ježíš označil za lháře a zabijáka antikrista, Božího úhlavního nepřítele. Dívím se jak někdo může v dnešní době ještě vyzdvihovat lež. Říká se, že lež má krátké nohy a daleko nedojde… a to je pravda. 🙂

monikabart

To by bylo fajn. Konečně by se snad dodržovalo Desatero přikázání. Ten, kdo by žil spravedlivě a poctivě, by lhat nepotreboval. Nejvic by to bylo prospěšné pro vládnoucí elitu. Říkali by pravdu a už by zmizela korupce, špinavá politika a valky. Veškerá technologie by byla pro všechny a už by ji nemohli držet jen sami pro sebe, 1%. Byl by to ráj na Zemi 🙂.Co se týče zbarvení zvířat, jak jsem četla výše, tak mám za to, že jim to příroda nadělila pro maskování, čili obranu. Zvířata přece ani neví, co je to lhaní. Proto je mám v některých případech raději, než lidi. Podle odpovědí, lze zaznamenat, jaký kdo má charakter. No, potěš koště. Snad se lidi změní k lepšímu.

Miloslav

Vzhledem ke skutečnosti, že nejsem schopen lhát, a dokážu odpovědět na každou otázku, tak mne ani emzáci dobrovolně nedonutí, abych lhal. Pokud mi ale násilím aplikují psychickou blokádu, abych mluvil to, co do mne naprogramují, tak za lhaní neponesu následky.

jiri Linhart

Neblbni,vis jak by to tady vypadalo ? Uz i Kabati v jedny pisnicc zpivaj,ze s pravdou se setri ! To by tady padla vlada,kdyby nikdo Nelhal !

hapiky

led: Nebyl dotaz od Keplera směřovaný na čestné konání. Nečestnosti a jiných nežádoucích činů by zřejmě rapidně přibývalo.

led

Nečestné konanie nie je snáď prejav klamania?

hapiky

led: Příklad:třeba znásilnit ženu může i ten co mluví jen pravdu.

led

Pred znásilnením je najprv nečestná, klamlivá predohra. Násilník pred činom sa snaží obeť ukolísať svojim klamstvom, pohybmi. Alebo si myslíte, že len tak z ničoho nič sa násilie prejaví?
Zjavne, to máte šťastie, ste neprišli do styku so znásilnenými osobami (bez ohľadu na pohlavie a vek), tak to nepoznáte z praxe.

Kepler

Found: násilí by bylo zbytečné, stačilo by znemožnit útěk z výslechu. Ale to je ta stinná stránka. Dám jiný příklad:

  • dopustil jste se zločinu?
  • ukradl jste to a to?
  • máte doma zbraň?
  • dopustil jste se praní špinavých peněz?
  • vyrábíte a prodáváte drogy?

A tisíce podobných vyšetřovacích otázek. Důsledek: spousta policistů, kriminalistů a právníků by přišla o práci. Odpadla by nutnost cokoliv komukoliv dokazovat a vést sáhodlouhá soudní řízení.

anonym

Nejde jen o zložiny, ale i možnost zničit lidi jako osobnosti ve společnosti, rodině a kariéře. Přesto zhlediska výslechu se bude jednat o pravdu bez nutnosti používat detektor lži, takže soudcové možná budou mít častěji dovolenou.

hapiky

Kepler: Proto by se nikdo nehodlal nechat chytit. Zabil by každého, kdo by se o to pokusil. Ono by platilo to, co je mezi dravci: Zabij nebo budeš zabit. Asi by se oddělily min. dvě skupiny: ti spravedliví, a po zuby ozbrojené ty nespravedlivé. Každopádně by se patrně populace lidstva rapidně snížila.

Kepler

Myslím si, že takhle by to zločinci dlouho neprocházelo. Právě díky množství pravdivých svědectví. Byl by brzo odstřelen jako škodná těmi spravedlivými – ozbrojenými.

hapiky

Psychotic: Proč si myslíš, že by třeba nikdo nevraždil? Já si naopak myslím, že by násilných činů mohlo přibývat. Násilníci totiž často kašlou na to, že budou chyceni. Rozlobeni jejich jasným odhalením je může vytočit k nepříčetnosti atd… jen obrana potencionálních obětí by mohla být účinnější.

Psychotic

Mluvil jsem o válce, ne o individuálních vraždách.

Psychotic

  • Kdo jsi? Jméno, adresa bydliště, vzdělání, práce, zdravotní stav…

To ti řeknu na zeptání už teď. Pokud jsi sexy 😉

  • Kde máš peníze? Čísla účtů, hesla, adresy poboček…

V takovém světě by se hesla nepoužívala (ono se od nich ustupuje i v tom skutečném), takže zloděj má smůlu.

  • Domácí zabezpečení? Pes, alarm, sejf…

V takovém světě by byly sejfy, dveře apod. pravděpodobně biometrické, takže zloděj má smůlu.

  • Tvoje rodina? Veškeré údaje…

K čemu mu to je?

  • Tvoje zločiny, lži, úchylky, problémy, pomluvy, zlozvyky…

Úchylky, zlozvyky, apod. má stejně každý, v takovém světě by to nebylo žádné haló. Nechápu, jak někdo může mít lži a pomluvy, když nelze lhát.

  • Jaká máš veškerá tajemství? Podvádíš manželku? Víš něco co nechceš prozradit?..

Jak můžu podvádět manželku a jak můžu něco neprozradit, když nemůžu lháta musím odpovídat na otázky?

Kromě toho zločin (pokud by byl vůbec možný) by asi fungoval úplně jinak…

anonym

Některé otázky jdou do minulosti kdy se pravda říkat nemusela a další věc, že nejde jen o zločin, ale i o zneužití, využití informací proti tomu kdo je řekne. Tohle je jen nástřel otázek, které třeba ani nemusí zaznít, ale nemusí být příjemné na ně odpovídat i když by to té osobě co je svázaná nepřišlo jako problém, protože by to byla samozřejmost mluvit pravdu. Po určité době se lidé začnou chovat zodpovědně a správně, protože jim dojde, že už neumí lhát a zatajovat informace. Tohle je ještě sonda do současnosti kdy to nefunguje. I tak v budoucnu to samozřejmě můžou být úplně jiné otázky a nebo taky žádné, protože svět se UPRAVÍ pravdě, takže vše bude dokonalé. (teoreticky). Nebude se dát věci zneužívat, protože se najdou takové způsoby, které tomu zabrání. Otázkou zbývá jestli se přecejen nenajde způsob jak tohle obejít.