annas

Co jsou tzv. geoglyfy? Kde je najdeme?

Kdy asi vznikly?

Nejlepší odpověď
rynek878

Geoglyf je malba nebo velký motiv vytvořený na zemském povrchu. Existují 2 typy geoglyfů podle způsobu vytvoření:

Podle nečetných zbytků keramiky na plochách sousedících s geoglyfy a podle chronologie blízkých archeologických nálezů je možno oblast datovat do pozdního intermediálního období (1000–1450 n. l.) anebo do posledního horizontu (1450–1533 n. l.).

Pozitivní geoglyf je vytvořen naaranžováním přírodního materiálu jakým jsou například kameny, štěrk, kamenné fragmenty, hlína a další.
Negativní geoglyf je naopak vytvořen odstraněním přírodního materiálu v krajině tak, aby se odkryl odlišný podklad ležící vespod.
Nejznámějšími geoglyfy jsou negativní geoglyfy ležící na planině Nazca v jižním Peru, které vznikly odstraněním tmavšího vulkanického povrchu. Dalšími oblastmi jsou západní Austrálie, Velká pánev v USA, Skandinávie, Island a Laponsko.

http://www.ves­mir.cz/clanek/ge­oglyfy-u-limy

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ge­oglyf

Další odpovědi
vagra

Chtěl bych se vrátit k Rynkem již zmíněné, planině Nazca.
Pravděpodobně nejznámějšími geoglyfy jsou obrazce na planině Nazca rozprostírající se na ploše větším než 500 km2
Víc než tisíc let po údajném zmizení indiánského kmene Nazců,peruánský pilot náhodou objevil neuvěřitelnou síť nakreslenou na zemi
Nákresy jsou ze třech přesně vymezených typů: rovné čáry, cik-caky nebo spirály dosahující délky až 5 km; geometrické schéma ve tvare pásů opravdu velkých rozměrů, připomínajících „přistávací dráhy“; zobrazení zvířat často přesahuje délku 150 metrů.
Na bočních stranách některých svahů lemujících poušť se nachází nákresy lidských bytostí zhotovené různými technikami, ty nejprimitivnější se připisují Paracasů, předchůdcům Nazců v této oblasti.
Švýcar Erich von Däniken tvrdí, že tyto „dráhy“ by mohli byť primitivním letištěm mimozemšťanů, kteří navštívili v minulosti naši planetu!
Geometrická schémata v terénu, pokrytá letitým prachem, se vynořila v celé své kráse díky práci německé matematičky Marie Reicheové, která jim od roku 1945 zasvětila celý život, když
hledala a spojovala čáry narýsované na zemi.

Zdroj: http://dreamer-s.blog.cz/1009

Elk

Nejsem si jist, ale nejsou to ty prastaré kresby na zemi viditelné jenom z výšky?