Jáchym84

Co jsou to superpotraviny?

Často narážím na pojem superpotraviny? co to vlastně je? Mají vůbec nějaký efekt?

Nejlepší odpověď
annas

V článku „Superpotraviny – znáte je?“ příše autor PharmDr.Tomáš Ar­ndt"

"Velmi často se můžeme setkat u některých doplňků stravy či potravin jako takových (například semínka či sušené plody některých rostlin) s označením “superpotraviny”, v anglicky psané literatuře “superfoods”

Definice superpotravin není jednoznačně stanovená, ale dá se říci, že se jedná o potraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerální prvky, stopové prvky, aminokyseliny, enzymy, vlákninu, antioxidanty a další složky. Dá se o nich říci, že jsou vítaným doplněním a obohacením jídelníčku pro ty, kdo chtějí žít zdravě.

Důležitým znakem pro tento nový typ potravin je to, že většina z nich pochází ze zemí mimo Evropu. Z tradičnějších potravin se uvádí některé druhy citrusového ovoce či ryb. Jedním z možných důvodů, proč část potravin pochází z pro nás exotických krajin, je to, že moudrost matky přírody připravila koncentrovanou zásobu vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek v těchto druzích potravin pro její obyvatele, kteří často museli přežívat v nehostinných a drsných podmínkách.

Právě náročné podmínky, jako např. pouště, tropické pralesy nebo nadmořská výška, donutily plodiny zadržovat v sobě co možná nejvíce důležitých látek, aby v takovém prostředí mohly vůbec přežít. Seznam superpotravin je dlouhý a velmi různorodý, není jednotný a v podstatě každý autor, který tento seznam uvádí, v článku do něho na rozdíl od dalších něco přidá a něco naopak ubere. Nicméně můžeme uvést nejznámější z nich a zmínit některé jejich přínosy pro naše zdraví."

Najdete je v odkazu.

Více informací na: https://www.ce­lostnimedicina­.cz/superpotra­viny-znate-je.htm#ixzz4Y­rYxzXci

Další odpovědi
Drap

Ano efekt mají, zvláště pro někoho.
Poprvé byl tento výraz použit na počátku 20. století, k rozšíření však došlo až na počátku 21. století.[2] Tento trend souvisí s větším zájmem lidí o své zdraví, zdravou stravu a zdravý životní styl.[3] Podle studie YouGov 61 % obyvatel Spojeného království nakoupilo nějakou potravinu, protože byla označena jako superpotravina.[3]

Neexistuje žádná oficiální definice superpotraviny. Tento termín se používá především v marketingu a v médiích a popisují se jím velmi výživné potraviny s pozitivním dopadem na zdraví.[3] Podle Oxford English Dictionary jde o „výživově bohatou potravinu, která je považovaná za zvláště prospěšnou pro zdraví, tělesnou a duševní pohodu“, Webster's Dic­tionary je vymezuje jako „zvláště výživově bohatou potravinu, plnou vitamínů, minerálů, vlákniny, antioxidantů a/nebo živin rostlinného původu“

Zdroj: Wiki

MichaelaN71

Superpotraviny jsou zdravé potraviny, které mají výjimečný obsahem živin, vitamínů, minerálů, enzymů na druhou stranu občas to může být spíše tahák na vaší peněženku, osobně jsem někde mezi tím, občas si koupím, ale stále nejsem přesvědčena o 100% efektu superpotraviny, třeba jak se píše zde:

Zdroj: https://www.by­linkovo.cz/su­perpotraviny/

lota

Superpotraviny jsou potraviny, které jsou super.:-) Jsou super kvůli svému složení, neobsahují jednu, ale strašně moc prospěšných látek, proto se jim tak říká. Ale je to nový, moderní pojem, přitom superpotraviny nejsou nic nového a ani nemusejí být zrovna exotické (goji, chia) a drahé. Jde třeba o nám dobře známé borůvky, jahody nebo třeba mladý ječmen. Ten není jen superpotravina, ale zelená superpotravina, ke všem těm prospěšným látkám obsahuje ještě navíc chlorofyl, ten se taky hodí.:-)

Zdroj: https://www.blen­dea.cz/mlady-zeleny-jecmen/