Zepple

Co jsou to rostlinná barviva?

A jak se dělí? Jejich zástupci?
Potřebovala bych to nějak jednoduše :(, dělám referát do školy a všechno, co jsem si našla na internetu je dost složité a já tomu moc nerozumím :( Děkuju za vysvětlení a za odkazy :))

Odpovědi
hanulka11

ono to moc jednoduše nejde, neboť je to obšírná látka, jo chtělo víc dávat pozor -je vidět že jsi na netu hledala a já taky tak ti to nebudu sem vkládat -neboť jednoduché vysvětlení jsem nenašla

irij

Jednoduše řečeno:1. zelené (chlorofyl)
2.žluté a oranžové(xanto­fyly,Karoteny) žluté oranž.a červ. zabarvení listů
3.čarvená a modrá(antokya­ny)4ervené,mo­dré až černé zabarvení plodů a květů.
Je to opravdu složité, ale toto je zjednodušeně řečeno a mělo by to stačit.
Jinak xantofyly, karoteny a chlorofyl jsou stále přítomny v listech rostlin ,na podzim chlorofyl odumírá a zůstávají pouze xantofyly a karoteny. To jsou ty nádherné podzimní barvy podle poměru obou složek.