co jsou to podnebné pásy? (stručně pro 4. ročník zŠ)

Nejlepší odpověď
panenka

Jsou to oblasti zemského povrchu se stejným charakterem makroklimatu. Uspořádání je přibližně zonální. Alisov stanovil podle hmot a jejich front 4 hlavní a tři vedlejší ( přechodné ) klimatické pásy ( rovníkové, tropické, mírné a arktické ).

  1. rovníkový ( ekvatoriální pás ) – teploty 24/28 °C, 1000 – 3000 mm/rok, rovnoměrné rozložení srážek během dne. ( oceán v noci, pevnina odpoledne )
  2. subekvatoriální – vzduchové hmoty se zde střídají, v létě lijáky, v zimě sucho (monzuny)
  3. tropický – převládá suchý tropický vzduch, teploty kolem 30–39 °C, nejchladnější měsíc od 10 °C – 25°C. ˇUhrn srážek je nízký, menší než 250 mm.
  4. subtropický – léto suché, zima vlhká,
  5. mírný – proměnlivost počasí související s intenzivní cyklonální činností, nad pevninami suché a teplé léto, studená zima. U oceánu teplá, vlhká zima, chladné vlhké léto.
  6. subarktický – chladná, dlouhá zima, relativně teplé krátké léto
  7. arktický pás – málo srážek (100–200 mm), zima.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-jsou-to-podnebne-pasy