Lenka H.

Co jsou to latinky?

Plánuji si na novou plesovou sezónu pořídit nové společenské střevíčky, v obchodech mne tedy zatím nic nezaujalo (letos mají všude asi jen miniaturní podpatečky pod 6 cm, nebo naopak příšerně přezdobené platformy :( ). Zaslechla jsem ale doporučení pořídit si „latinky“, že ty jsou na tancování super atd…

Problém je, že v žádném obchodě s obuví po Praze ani netuší co to vlastně je, natož aby je měli v nabídce.

Poradíte někdo co vlastně shánět a kde?
Doplňuji:
Díky za odkazy, ale popravdě o moc moudřejší z toho stále nejsem. Botičky jsou to některé i hezké, jen nechápu v čem jsou jiné oproti normálním sandálkům z obchodů (tedy mimo ceny ;) )?

Takhle nízké se dají sehnat i v normální obuvi, já hledala něco tak s 8–10cm podpatkem.

Nejlepší odpověď
Damiana

Tancuji opravdu hodně a skoro denně, latinu i standard, takže ti ráda poradím. 🙂
Tzv. Latinky neboli LDS (latin dance shoes) jsou taneční boty určené na latinsko-americké tance. Mají pásky, které nohu pevně drží, ale hlavně – a to tu ještě nepadlo – mají speciální podrážku! Je obvykle kožená, neklouže ani nedrhne po parketě, stélka v botě je také speciální – odpružená (bývá i oblast paty). Abys vydržela dlouho tančit a nohy tě nebolely. Boty mohou být vepředu páskové, ale vždy(!) musí mít uzavřenou patu. Věř mi, že jakmile se ti noha při sambě nebo při cha-cha začne díky volné patě „kvrdlat“, je to pěkná otrava.
Takže pozor při výběru v „obyčejných“ obchodech. I když se „sandály“ tváří jako taneční boty, tancovat v nich ani za prase nejde. Příčinou bývá nejčastěji naprosto nevhodná podrážka, pokud je ke všemu ještě i zvýšená (platforma), tak v takových botách se ani neotočíš… Také uchycení nártu a prstů je velmi důležité. Čím více pásků v prstové oblasti (blíž k prstům), tím lépe. Vepředu by uzavřené být neměly – pro lepší pocit i pohyb. Nejlepší taneční boty na světě vyrábí Anne Kern. Výška podpatku (pro pohodlné tančení) je optimální 6,5 až 7 cm, to mi věř 🙂 Pokud chceš deseticentimetrový podpatek, tak ti zaručuji, že budeš jenom stát nebo možná přešlapovat. Mysli na to, že se jedná o sportovní boty a tanec je sport, takže by měly být v první řadě funkční. Naštěstí ty od Kern jsou i moc pěkné. Já osobně na ně nedám dopustit. Dobré má i Heller nebo Bloch. Přeji ti krásné taneční:-)
Doplňuji:
Jen ještě lehce opravím marci1, že:
… pro standard jsou určeny tzv. SDS (standard dance shoes), což jsou „skoro“ lodičky, jenže vyrobené z velmi měkkého materiálu – obvykle saténu nebo (ty nej) z jehněčí kůže, okraje jsou zpevněné gumičkou, aby na noze pevně držely (něco jako piškoty pro balet:-). Podrážka z kůže, odpružení chodidla i paty, to všechno je stejné.

Ještě jsem zapomněla na maličkost. Podpatky u latinek bývají různé. Nejen výškou:-) Mají rozdílnou šířku.
Flare (lehce rozšířený, pro lepší stabilitu), Slim (vypadá lépe, ale hodí se hlavně pro profíky). Na podpatky se dávají i ochranné kryty.

Další odpovědi
marci1

Boty „Latinky“ jsou boty určené pro tanec latinsko-amerických a standartních tanců. http://www.dance-boty.cz/www-danceboty-cz/eshop/1-1-Damske-boty/1-2-Latin-Standard

anonym

http://www.dance-boty.cz/www-danceboty-cz/eshop/1-1-Damske-boty/1-2-Latin-Standard
Nejsou ani vysoký, ani nízký, drží nohu pevnými páskami, ty jsou na tanec jak dělaný 🙂
Doplňuji:

marci1, to je dobrý, vybraly jsme stejně 🙂

iceT

Podpatek s 8–10 cm není na tanec vhodný,bota může i klouzat,to je tak na rozbití si úst.
Boty uvedené v odkazech jsou u nás k dostání v obchodě s tanečními botami,je to jen malý krcálek,ale pchybuju,že by se ti chtělo jet si pro boty až do Olomouce.

Dochy

Dovolím si svůj názor, přestože nejsem ženská ani expert na módu. A ani nevím jak jste v tanci zběhlá. Jen bych doporučil dávat bacha na příliš vysoké podpatky jen z módních důvodů. Dál botky musí dobře držet nohu a také dovolit někdy trochu sklouznout. Také už jsem viděl krásné botky s vysokými podpatky, které ale byly měkké a vlastně se kroutili mezi prsty a patou – to je o život.

Damiana

V Praze se mrkni k Hellerovi, je ve Vladislavce:-)

Lenka H.

Děkuju 🙂 Já hlavně chtěla zjistit co to vlastně je, z těch prvních odpovědí mi to moc jasné nebylo.

Taneční mám už dost let za sebou (tedy jen základní a pokračovačky) ;) a plesy jsem doteď obrážela v „normálních“ společenských střevíčcích. S tou výškou podpatku mě to docela překvapilo, i v tanečních jsem měla asi 8cm a teď normálně nosím kolem 10–12.

Bohužel už nemůžu otázku upravit, abych to upřesnila i tam.

Tak vyrazím vybírat, jenom jestli ještě můžu – koukala jsem na ty podpatky „Flare“ jak píšeš a popravdě se mi to ani trochu vzhledově nelíbí … je u těch tenkých opravdu tak velký problém se stabilitou?

Damiana

Máš pravdu, že ty Flare vypadají moc závodně. Takové jako spíš na Flamenco. Doporučují se hlavně začátečníkům nebo amatérům. Ale jsou fakt dobré, dávají jistotu v došlapu atp. Ty Slim si ale klidně pořiď. Není to tak hrozné. Jde hlavně o výšku podpatku. Věř mi, že pokud si chceš opravdu dobře zatančit, 7,5–8 cm je maximum. Ale na zakázku se dělají i vyšší, mám je také vyzkoušené, ale je to nanic – zase na úkor té zmiňované stability. Jsem ráda, že jsem ti pomohla. Tak pak dej vědět, jestli sis vybrala. 🙂