réza9107

Co jsou to kvarky?

Nejlepší odpověď
brillant

Kvarky jsou podle standardního modelu částicové fyziky elementární částice, ze kterých se skládají hadrony (tedy například protony a neutrony).
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kvark

Další odpovědi
Jsemtady

Kvarky jsou podle standardního modelu částicové fyziky elementární částice, ze kterých se skládají hadrony (tedy například protony a neutrony).

Tyto částice mají spin ½ , což znamená, že se jedná o fermiony. Dle standardního modelu časticové fyziky nemají kvarky vnitřní strukturu a jsou spolu s leptony a kalibračními bosony „nejmenší“ známé částice, ze kterých se skládá hmota. Baryony (například proton) se skládají ze tří kvarků, mezony (například pion) se skládají z jednoho kvarku a z jednoho antikvarku.

Teoreticky byly předpovězené roku 1964 Murray Gell-Mannem (a nezávisle na něm i Georgem Zweigem) ve snaze vysvětlit vlastnosti tehdy známých částic[1], za což roku 1969 dostal Nobelovu cenu za fyziku. Pozdější objevy dalších částic si vyžádaly zavedení dodatečných tří kvarků. V současné době tedy známe šest druhů kvarků.
Opsano z wiki.

arygnoc

teda jednoducho, bez zachádzania do podrobností:

hmota je z atómov.
atómy sú z elektrónov, protónov a neutrónov.
elektróny, protóny a neutróny sú z kvarkov.

kvark nemôže existovať sám, jeden, ako elektrón, protón či neutrón, vždy musí byť viazaný v systéme, teda tvoriť nejakú časticu.

kvarkov existuje 6 a rôznymi kombináciami tvoria rôzne elementárne častice.
pre rozlíšenie vlastností sa nazyvajú:

kvark b
bottom kvark
● druhý najťažší kvark.
Označovaný i ako beauty kvark.
Kľudová hmotnosť je 4200 MeV/c2.
Tvorí rodinu s kvarkom t.
Vytvára mezóny a baryóny.
kvark c
charm kvark
pôvabný kvark
● častica z rodiny kvarkov.
Tvorí rodinu s kvarkom s.
kvark d
down kvark
● častica z rodiny kvarkov.
Tvorí rodinu s kvarkom u.
kvark s
strange kvark
podivný kvark
● častica z rodiny kvarkov.
Tvorí rodinu s kvarkom c.
kvark t
top kvark
● najťažší kvark.
Označovaný i ako truth kvark.
Tvorí rodinu s kvarkom b.
Experimentálne bola jeho existencia potvrdená v roku 1994 (1995) vo Fermilabe.
Jeho hmotnosť je 172,5 GeV/c2 (takmer 184krát viac, ako je hmotnosť protónu).
Vďaka svojej hmotnosti sa rozpadá tak rýchlo, že nestihne s inými časticami vytvoriť viazané hadróny.
V roku 2009 bola preukázana jeho samostatná existencia.
kvark u
up kvark
● častica z rodiny kvarkov, elementárna hypotetická častica hmoty.
Spolu s kvarkom d tvorí jednu rodinu.
okrem týchto troch častíc existujú stovky iných častíc, ktoré sú tiež z kvarkov.

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=kvark

réza9107

nedokážete to někdo napsat nějak „lajcky“? moc mi to nedává smysl

cochee

Ono to asi už moc „lajcky“ nepůjde – tak maximálně „lajdácky,“ to jo. Už je to taková vyšší dívčí.