VampGirl

Co jsou to celiny?

Vyhledávač mi nachází akorát slovo celina v souvislosti s filatelií, ale mělo by to mít ještě jiný význam. Tuším, že by to mělo být spíše něco, co se týká přírody nebo tak…

Nejlepší odpověď
annas

Také si pamatuji ze školy, ale okopírovala jsem vám definici.

Celina je označení pro neobdělávanou travnatou půdu (step) v Rusku a dalších státech bývalého SSSR určenou pro zemědělské využití. Podle velkolepých plánů Nikity Chruščova se velké oblasti celin začaly od roku 1954 rozorávat do rozměrných honů a používat jako zemědělská půda pro pěstování obilí. Do těchto oblastí pak přicházelo velké množství obyvatelstva. Dnešní kazašské hlavní město Astana, které se původně jmenovalo Akmolinsk, bylo v roce 1961 přejmenováno na Celinograd.

Výnosy obilí na celinách byly velice nízké, proto se s jejich obděláváním skončilo v roce 1971.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ce­lina_(step)

Další odpovědi
quentos

mírně doplním – DRUH stepi. Skutečně je to záležitost hlavně býv. SSSR, např. zde:

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­zachst%C3%A1n

hanulka11

To si pamatuji ze školy celiny jsou stepi -dosud neobdělaná půda. To bývalo hlavně v bývalém SSSR