oo

co jsou to apokryfy?

Nedávno jsem se setkala s literárním pojmem APOKRYFY a nejsem si zcela jistá jeho významem.

Nejlepší odpověď
annas

Apokryf je biblický text, který není církvi uznaný za pravý, podvržený, nepravý spis.

Např. Apokryf o Jidášovi, Čapkova Kniha apokryfů.

Další odpovědi
1popelka1

„apokryf“ značí literární žánr, který moderním, někdy spíše parodickým způsobem zpracovává obecně známé příběhy, například biblické či antické, založené na netradiční interpretaci těchto příběhů
(srov. Karel Čapek: Kniha apokryfů, Michail Bulgakov: Mistr a Markétka – dějová linie, týkající se Piláta Pontského).
Doplňuji:
Ještě doplnění z knihy – encyklopedie:
apokryf – z řečtiny, znamená utajený

v literatuře – lit. útvar moderní literatury využívající známého motivu k alegorické či parodické konfrontaci s novým výkladem.

náboženství –

  1. nepravý nebo podvržený spis
  2. římkat. náb. spis, který nebyl pojat do kánonu Starého zákona n. Nového zákona, i když je podobného obsahu
  3. protestantská deuterokanonická kniha

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­pokryf

quentos

doplnění. V dnešní moderní době slovo „apokryf“ značí literární žánr, který moderním, někdy spíše parodickým způsobem zpracovává obecně známé příběhy, například biblické či antické, založený na netradiční interpretaci těchto příběhů. V tomto smyslu ho použil právě K. Čapek ve svém díle

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Apokryf

vanad

Bible obsahuje 66 kanonických knih (inspirovaných Bohem). Některé překlady zahrnují další knihy, tzv. deuterokanonické (neinspirované, nezahrnuté do kánonu), jiným slovem apokryfy.
Tyto dodatkové spisy jsou Tóbijáš (Tobiáš), Júdit (Judith), Kniha Moudrosti (Moudrost Šalomounova), Sírachovec (Eklesiastikus), Báruk, 1. a 2. Makabejská, přídavky k Ester a tři přídavky k Danielovi: Tři muži v rozpálené peci, Zuzana, a Bél a drak. Není známo, kdy přesně byly napsány, ale zdá se, že to nebylo dříve než ve 2. nebo 3. století př. n. l