Sariel

Co jsou stylotvorné prostředky?

Na internetu nemohu nikde nalézt, co jsou stylotvorné prostředky. Tato otázka mi byla položena ve škole a já nevím, jak na ní příště odpovědět. Mohli byste mi sem dát prosím popis i nějaké příklady?
Děkuji
Lenka
Doplňuji:
Za dva týdny maturuji a obávám se, že i tam tato otázka může být. Jak je ale vyhledat v textu, když ani nevím, co vlastně hledat?

Nejlepší odpověď
annas

Stylotvorné prostředky jsou ty, které slouží k výstavbě určitého stylu. Druhy stylů určitě znáte, proto je nebudu uvádět.

  1. prostředky stylově bezpříznakové – tvoří jádro slovní zásoby a jsou využitelné v každém projevu či stlyu. Z oblasti syntaktické jsou to kratší větné celky.
  2. stylově příznakové (zabarvené) se užívají v různých stylech.
  • prostředky . hovorové – mluvený projev (styl prostě sdělovací) = koukat, cédeško, muzika
  • p.. knižní (pro jpsané projevy, odborný nebo publicistický styl) – dlít, pakliže, luna, zesnul
  • p. zabarvené – miláček, zlatíčko
  • p. odborné (termíny) – neon, atribut, syntax
  • p. publicistické – uspořádat konferenci
  • p. umělecké – vesna, luna
  • p. slangové a argotické – meruna, mukl, fízl

Dále sem patří prostředky mluvnické

  • hovorové – děkuju, nate, vemte si
  • .knižní – vlekou, dělati, péci, nevidět ničeho, čta atd

K stylotvorným prostředkům se řadí i využití synonym – slouží k obohacení, oživení, zpestření.

Další odpovědi
Lucijej

  1. informační – vyjadřována maximální objektivita (oznámení, zpráva, telegram, plakát…)
  2. vyprávěcí – vyjadřován proces děje
  3. výkladová – důraz kladen na vnitřní souvislosti faktů
  4. úvahová – individuální postup (podobné prostředky jako u výkladové funkce)

Zdroj: abudehur.wz.cz/me­dia/abudezumpa/sty­listika.doc

Sariel

Děkuji annas. To je přesně to, co jsem potřebovala. Už si na tuto látku i vzpomínám. Moc mi Tvá odpověď pomohla.

annas

Jsem ráda. Častěji se užívá pojem slohotvormé prostředky., ale styl je synonymum pro sloh. . Ještě jsem zapomněla uvést zkráceně: publicismy, termíny, poetismy (v poezii).

Hranice slov tvoří: knižnost (odvětit) – neutrálnost (odpovědět, mluvit) – hovorovost (kecat).

Omluva za překlepy.