Avatar uživatele
Sariel

Co jsou stylotvorné prostředky?

Na internetu nemohu nikde nalézt, co jsou stylotvorné prostředky. Tato otázka mi byla položena ve škole a já nevím, jak na ní příště odpovědět. Mohli byste mi sem dát prosím popis i nějaké příklady?
Děkuji
Lenka
Doplňuji:
Za dva týdny maturuji a obávám se, že i tam tato otázka může být. Jak je ale vyhledat v textu, když ani nevím, co vlastně hledat?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, Andělé, johana 56 před 4364 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Stylotvorné prostředky jsou ty, které slouží k výstavbě určitého stylu. Druhy stylů určitě znáte, proto je nebudu uvádět.

  1. prostředky stylově bezpříznakové – tvoří jádro slovní zásoby a jsou využitelné v každém projevu či stlyu. Z oblasti syntaktické jsou to kratší větné celky.
  2. stylově příznakové (zabarvené) se užívají v různých stylech.
  • prostředky . hovorové – mluvený projev (styl prostě sdělovací) = koukat, cédeško, muzika
  • p.. knižní (pro jpsané projevy, odborný nebo publicistický styl) – dlít, pakliže, luna, zesnul
  • p. zabarvené – miláček, zlatíčko
  • p. odborné (termíny) – neon, atribut, syntax
  • p. publicistické – uspořádat konferenci
  • p. umělecké – vesna, luna
  • p. slangové a argotické – meruna, mukl, fízl

Dále sem patří prostředky mluvnické

  • hovorové – děkuju, nate, vemte si
  • .knižní – vlekou, dělati, péci, nevidět ničeho, čta atd

K stylotvorným prostředkům se řadí i využití synonym – slouží k obohacení, oživení, zpestření.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Sariel Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lucijej

  1. informační – vyjadřována maximální objektivita (oznámení, zpráva, telegram, plakát…)
  2. vyprávěcí – vyjadřován proces děje
  3. výkladová – důraz kladen na vnitřní souvislosti faktů
  4. úvahová – individuální postup (podobné prostředky jako u výkladové funkce)

Zdroj: abudehur.wz.cz/me­dia/abudezumpa/sty­listika.doc

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Sariel

Děkuji annas. To je přesně to, co jsem potřebovala. Už si na tuto látku i vzpomínám. Moc mi Tvá odpověď pomohla.

před 4364 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Jsem ráda. Častěji se užívá pojem slohotvormé prostředky., ale styl je synonymum pro sloh. . Ještě jsem zapomněla uvést zkráceně: publicismy, termíny, poetismy (v poezii).

Hranice slov tvoří: knižnost (odvětit) – neutrálnost (odpovědět, mluvit) – hovorovost (kecat).

Omluva za překlepy.

před 4364 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek