Bronzový

Co jsou špaletová okna?

Po výměně oken v rodinném domě nám zbyla hromada oken. Nabídl jsem je na internetu, napsala mi paní, že by měla zájem pouze o špaletová okna. Chci jí poslat foto a rozměry, ale nevím, která z oken to jsou. Jak tahle okna vypadají?
Myslím, že jsme mívali dva druhy oken, francouzská a právě špaletová, jen netuším, která jsou která.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Taky se jim říká kastlová. Vnější křídla, vnitřní křídla a mezi nimi dřevěné ostění.
Doplňuji:
Ještě doplním, že "francouzské okno" je okno protažené až k zemi, takže se jím dá projít (typicky na terasu či do zahrady).

Další odpovědi:

Zlatý

Špaletové okno, je okno u kterého je mezi venkovním a vnitřním sklem volný prostor.

Zlatý

Špaletová okna - mezi vnějším a vnitřním sklem mívaly babičky muškáty - prostě je tam prostor.

Zlatý

Nejvíce charakterizuje špaletové okno skutečnost, že má vlastně dvě otevírací na sobě nezávislá okna. Jedno vnější ( otevírá se ven) a druhé vnitřní (otevírá se dovnitř.
Mezi těmito okny je volný prostor který se na př. využíval pro umístění květin. Celé to pak tvoří jeden spojitý prostor -okno.
Na venkově bylo zažitou praxí, že se na léto vnitřní okna vyndavala a nechávala se jenom vnější.

Zlatý

Špaletové okno má obložení mezi vnějším a vnitřním křídlem (kastli). Francouzské okno se nazývá bez ohledu na konstrukci, tedy může být i špaletové, okno sahající až k podlaze. Imituje tedy vlastně průchod na balkon nebo terasu, jež ovšem nenásledují, a za těmito "falešnými dveřmi" obvykle bývá jen zábradlí.

Zlatý

Taky jsem se musela juknout.

Zdroj: http://www.oknasirer.cz/

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 925
Zlatý mosoj 860
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 416
Stříbrný cukrar 295
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 237
Stříbrný honza19hk 235
Zlatý Hlada 233
Zlatý marci1 223

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.