annas

Co jsou kostižerky a kde bylo (je) možno se s nimi setkat?

Nejlepší odpověď
vagra

V roce 2004 objevili vědci prazvláštní druh mořských červů, který se vyskytuje na velrybích kostrách. Červi dostali jméno kostižerky (Osedax) a vědci je zařadili mezi mnohoštětinaté kroužkovce z čeledi Siboglinidae. Jsou jedněmi z mála živočichů, kteří v dospělosti zcela postrádají ústní otvor, střeva a řitní otvor. Místo toho vlastní jakýsi „kořenový systém“, který obsahuje velké množství symbiotických bakterií. Červ svými „kořeny“ prorůstá do kostí a bakterie mu pomáhají trávit tuk, který v kostech zůstává celá staletí potom, co velryba uhynula. Ani rozmnožování těchto bizarních červů není zcela konvenční: hejna trpasličích samečků žijí uvnitř těla o mnoho věší samičky.

Zdroj: zkráceno z -http://www.roz­hlas.cz/leonar­do/zpravy/_zpra­va/656226