hanny 2

Co jsou kortikoidy a jaké mají účinky?

Doplňuji:
Přesně jak Hanulka,nikdy bych je nebrala,mají mnohem víc negativních účinků než těch pozitivních.

Nejlepší odpověď
Kerynka

Kortikoidy (ve smyslu léky) jsou synteticky vyráběné steroidní hormony podobné hormonu kortizolu, který se vyrábí v kůře našich nadledvin. V našem těle funguje kortizol a jeho deriváty jako stresové hormony, které nám svými účinky umožňují přizpůsobovat se dlouhodobému stresu. Jejich účinek je široký – od přerozdělování tělesného tuku po zvyšování hladiny krevního cukru a tlumení imunitního systému. Právě tlumení imunitního systému je ten důvod, proč jsou lékové kortikoidy tak populární. Imunitní systém chceme tlumit buď u závažnějších alergických projevů (astma, anafylaktický šok) u autoimunitních chorob a jiných nemocí. Zejména u alrgií a autoimunity nacházejí kortikoidy největší využití. Kortikoidy tlumí imunitní reakci na mnoha úrovních a mohou tak zablokovat silnou autoimunitní či alergickou reakci.

Další odpovědi
hanulka11

to vše ano ,ale mají i nepříznivé vedlejší účinky , proto jsem je odmítla brát
Doplňuji:
Musíme si uvědomit, že kortikoidy u autoimunitních nemocí i jiných chorob neléčí vlastní příčinu onemocnění, pouze blokují imunitní systém poškozující tělo pacienta. Při nasazení kortikoidů tedy projevy nemoci často velmi rychle ustoupí, po vysazení kortikoidů se však mají tendenci navracet.

http://www.ste­fajir.cz/?q=kor­tikoidy-nezadouci-ucinky

Rolotr

Jen doplnění vyčerpávajících odpovědí: léčebná kůra kortikosteroidy je obvykle omezena sumární dávkou (záleží na indikaci). Při rejekci /odhojování/ transplantátu se podávají vysoké dávky v krátkém (7–10) denním intervalu a poté opět nízké (5–20 mg), cílem je je postupně vysazovat. U autoimunit je dávka dlouhodobá nízká až střední, u ovlivnění vaziva (Ormondova choroba – retroperitoneální fibróza)je kůra obvykle 3 měsíční max. do celkové dávky 3000 mg. Je nutné připomenout, co již zmínily dámy pořede mnou, že KS ovlivňují (dosud ne zcela jasně) všechny imunologické pochody v těle a to tak, že je tlumí a tedy pacient je vystaven některým rizikům, jako je horší průběh infekcí, teoreticky indukce nádorového onemocnění (velmi vzácné) a především psychotickou reakcí (až u 20 % dlouhodobě podávaných KS pacient prodělá změnu psychického stavu). Kortikoidy lze podávat perorálně (polykat), injekčně, případně lokálně.