annas

Co jsou Hromnice? Jaký je původ a význam tohoto svátku?

Znáte pranostiku, která se vztahuje k tomuto dni?

Nejlepší odpověď
rynek878

Na Hromnice o hodinu více

Zdravá christologie je vždy viditelná i v realistické mariologii. Příchod Boha – Člověka v Ježíši Kristu se ukazuje v Marii – Bohorodičce. Proto je svátek Uvedení Páně do chrámu (Hromnice) i mariánským svátkem. Zcela právem nese tento svátek ještě druhý název – Očišťování Panny Marie. Kdo chce být a zůstat křesťanem, musí se dívat na Marii. Veškeré její jednání bylo od zvěstování stále namířeno ke Kristu. Přivedla ho do pozemského bytí, doprovázela ho a následovala ho.

link:

http://www.pas­torace.cz/index­.php?typ=texty&sel_char=­&sel_tema=34&sel_pod­tema=204&sel_t­ext=2462

Další odpovědi
vagra

Hromnice svátek slavený původně na počest boha Peruna, později proměněn v katolický svátek Uvedení Páně do chrámu /2.únor./
Několik pranostik-
O Hromnicích jasný den,připrav kožich ještě ven!
Přejdou Hromnice,konec sanice.
Na Hromnice světlý den,prodej sukni a sej len !
O Hromnicích zamračeno,sedlákovi pomoženo.
Zelené Hromnice,bílé velikonoce.

Zdroj: vlastní literatura +net

hanulka11

Hromnice, Uvedení Páně do chrámu

Pán je světlo národů, Pán je sláva svého lidu… (Z liturgie Hromnic)

Svátek Uvedení Páně do chrámu se lidově nazývá Hromnice. Dříve jím končívala doba vánoční. Tento svátek připomíná událost, kdy Maria a Josef přinesli Ježíše 40 dní po jeho narození do jeruzalémského chrámu, aby ho odevzdali Bohu. Tento svátek je obohacen symbolem žehnání svící, které mají významnou symbolickou úlohu. Svíce, která sama sebe stravuje, aby jiným dala světlo…

Bože, ty jsi slunce našeho života zahánějící každou temnotu; osvěcuj nás svým jasným světlem, abychom nechodili ve tmách, ale věrně kráčeli po tvých cestách

Hromnice-li jasné a čisté, potrvá déle zima jistě. Pakliže sněží nebo hřímá, jaro jistě v blízku dlívá.

Svítí-li slunce na Hromnice, bude zimy o šest neděl více.

Jestli slunce svítí na den Hromnic, sníh bude ještě větší než prve.

Svítí-li o Hromnicích celý den, tahej, sedláče, slámu z hnoje ven!

Na Hromnice jasná noc – bude ještě mrazů moc.

Zdroj: http://www.pas­torace.cz/index­.php?typ=texty&sel_te­ma=34