barusee

Co jsou akcie?

Proč je firma ‚prodává‘ a co z toho má ten kdo je koupí?

Nejlepší odpověď
chudst

Je to cenný papír, který potvrzuje, že jeho majitel (držitel) vložil určitý majetkový podíl (kapitál) do akciové společnosti. Má různá práva. Např. je oprávněn podílet se na zisku společnosti formou dividendy a účastnit se na řízení společnosti mimo jiné tím, že je oprávněn hlasovat na valné hromadě, případně se podílet na likvidačním zůstatku společnosti v případě likvidace, apod. Za závazky společnosti akcionáři neručí.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ak­cie

Další odpovědi
pokazdejinak

při první emisi cenných papírů získá jejich prodejem firma kapitál pro rozvoj nebo cokoliv jiného, při následném obchodování s akciemi už se peníze přelévají mezi držiteli a cenu určuje nabídka/poptávka