Co jedli křesťané o velikonočním půstu? Co tehdy bylo „základní“ potravina?

Nejlepší odpověď
annas

Velikonoční půst začíná podle křesťanských tradic už čtyřicet dní před samotnými slavnostmi v den Popeleční středy, protože tak dlouho nejedl i Ježíš Kristus při přechodu přes poušť.
Od tohoto dne až do Velikonoc se měli lidé omezovat v jídle, nejíst maso, nepít alkohol a ve volném čase se oddávat duchovnímu rozjímaní, meditacím a modlitbám. Hladověním si měl člověk připomenout svou smrtelnost, naučit se soucitu s chudými ve světě i vděku za život, který vede. Konec velikonočního půstu přichází na Boží hod velikonoční. Tento den se jedly sváteční delikatesy jako beránek, mazanec, vejce a víno, které měly připravit po dlouhém půstu tělo na návrat k tučnější stravě. Kdokoli přišel do stavení, musel dostat kus posvěceného pokrmu.

Striktně věřící si dodnes během této doby odříkají veškerou živočišnou stravu i pokrmy z produktů živočišného původu. Hlavním cílem půstu je a bylo odřeknout si to, co vám nejvíc chutná a co máte rádi.

Zdroj: http://verune­ecka.blog.cz/1003/ve­likonocni-pust

Další odpovědi
dědapetr

http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/mlsotnik-postni-jidla-meho-detstvi-aneb-jak-se-jedlo-na-vrbici-pum-/p_zviretnik.as­p?c=A080619_233921_p_zvi­retnik_dru