Co je žloutenka B nasledky, léčba, omezení.

Co je žloutenka B, jaká léčba, omezení, dieta, následky?

Nejlepší odpověď
panenka

Žloutenka typu B je způsobena DNA virem napadajícím především játra. Tento druh viru je velmi odolný vůči okolním vlivům, a bezpečně se dá zničit většinou pouze při teplotách nad bodem varu.
Žloutenka typu B může způsobit akutní zánět jater, žloutenku a při chronické žloutence také cirhózu či rakovinu jater.

Jaké jsou příznaky žloutenky typu B?
Průběh žloutenky typu B je u každého pacienta jiný. U některých pacientů probíhá bez jakýchkoliv příznaků, u jiného jen s mírnými příznaky, často podobnými chřipkovému onemocnění
a u dalšího může způsobit i smrt. Obecně však mezi základní
příznaky onemocněním žloutenkou typu B, podobně jako u ostatních typů žloutenky, patří:

■nechuť k jídlu
■pocit na zvracení
■zvracení
■bolesti
svalů
■bolesti kloubů
■bolesti břicha
■únava
■svědění kůže
■světlá stolice a tmavší moč
■úbytek váhy
■selhání ledvin
Kdo je žloutenkou typu B ohrožen a jak se přenáší?
Žloutenka typu B se přenáší krví
nebo tělními tekutinami s příměsí krve. Přenos je tedy možný pouze při kontaktu s krví postiženého. Rizikové faktory s možností přenosu žloutenky jsou:

■nechráněný pohlavní styk
■porod (přenos z matky na dítě
)
■transfuze a transplantace (tento druh přenosu viru se vyskytuje poměrně vzácně)
Existují také skupiny lidí, kteří jsou rizikem
nákazy žloutenkou typu B více ohroženy. Mezi ně patří:

■lékaři
■zdravotnický personál
■záchranáři
■prostitutky
■narkomani (při půjčování injekčních stříkaček, často je doprovázena i žloutenkou typu C)
■lidé z rozvojových zemí s nedostatečnými hygienickými podmínkami

Virus žloutenky typu B pod mikroskopem. Autor: GrahamColm

Jak se žloutenka typu B léčí?
Léčba žloutenky typu B je velmi podobná léčbě ostatních typů žloutenky. Využívá se při ní prostředků na podporu imunity, dietních opatření či podávání antivirotik. Délka léčby
je u každého pacienta individuální. 95% všech nakažených se vyléčí úplně, pouze u 5% pacientů přechází žloutenka do chronického stádia a stává se z ní onemocnění celoživotní.

Jak se proti žloutence typu B chránit?
Jedinou skutečně účinnou ochranou proti žloutence typu B je očkování. V dnešní době se již povinně provádí očkování u malých dětí.
Prevencí je také samozřejmě dostatečná hygiena, bezpečný pohlavní styk, užívání čistých a sterilizovaných jehel, atd.

Zdroj: http://www.vy­lecit.cz/1077/zlou­tenka-typu-b-a-jeji-priznaky/