postcd

Co je zač zubní kaz, jaké je jeho složení, šlo by nějak ho zničit bez vyvrtání?

Nejlepší odpověď
gecco

Zubní kaz (v pozdějším stádiu) je bakteriemi napadená zubovina (pod předtím narušenou sklovinou – a tuto napadenou tkáň je nutné mechanicky odstranit, odfrézovat (resp. jiné postupy, třeba chemické, by asi byly výrazně bolestivější).
😉
Bez „vrtání“ je možné opravit jen počáteční stádium kazu – poškození skloviny.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Představ si to asi takto:
Do zubu se udělá dírka, prasklina-to je poškozená sklovina, tedy ta vrchní část zubu. Pod tou sklovinou se začne usazovat vše co máš v puse, to ještě nebolí, zde by byla možná ještě záchrana-vypláchnout, třeba i vzduchem vyfoukat, prostě odstranit co tam je a následně něčím tu dírku, prasklinu uzavřít.
Jenže o tom nevíš, protože to nebolí, až do začne bolet, je již zasažený zub. To co se tam dostalo začne hnít, kazit další část zubu a furt to prostupuje dál. Teď už to bolí, protože to narazilo na dřeň zubu, tedy lidově řečeno nerv. Můžeš to vypláchnout dezinfekcí (zatím neberu čím, popř. jedovatostí dezinfekce), rovněž to můžeš vyfoukat vzduchem, ale furt to bolí a napadená dřeň se takto neodstraní, tudíž tam furt něco je.
Asi to samé, jako bys vyplachoval ránu po střelné ráně, když kulka je uvnitř. Nezbývá než otvor v zubu zvětšit a zasaženou dřeň odstranit. To je to vrtání-on to není vlastně vrták, ale taková frézka. Tou se poškozená část obrousí (tak jako skalpelem otevře rána po kulce a vyndá).
Ikdybys ránu vyplachoval, tak buď je to jedovaté nebo zdravotně závadné nebo by to bylo tak zdlouhavé a nákladné, že tzv. vyvrtat je jednodušší a levnější.
Takže ano, zničit by to šlo, ale co s tím zničeným uvnitř? To by tam bez mechanického odstranění zůstalo a byl bys na tom stejně.

iceT

Zničit bez vrtání?Možná tak vytrhnout celý zub,ale není jistota,že bakterie nakaženého zubu nepapadla i sousedící zuby.