Calimë

Co je za tvar „bývalo“? Je vůbec spisovně „bývávalo“?

Nejlepší odpověď
annas

Oba tvary bývalo i bývávalo jsou správné. , jde o minulý čas od sloves bývat a bývávat. Jde o slovesa násobená.

Jsou to slovesa, která vyjadřují děj, jenž se stal nebo stává několikrát, tedy děj násobený, opakovaný (mívat, chodívat, bývat ). Slovesa násobená jsou vesměs slovesa odvozená od sloves nenásobených – být – bývat, mít – mívat atd.

Přípona – ávat – bývávat yjadřuje jen děj násobený, navíc pravidelně opakovaný.