paul1

Co je výhodnější elektrický průtokový, nebo zásobníkový ohřívač vody?

Dobrý den, prosím o radu který typ ohřívače vody zvolit, starý se pokazil
a chtěli by jsme ho nahradit. Jedná se nám o spotřebu elektřiny, údržbu
apod. Díky předem, Pavel
Doplňuji:
Pro upřesnění uvádím, že se jedná o ohřívač v kuchyni nad výlevkou. Takže
používá se zejména na umývání nádobí. Chtěl by jsem vědět, který typ je
pro tento účel výhodnější zejména z hlediska spotřeby. Dík

Nejlepší odpověď
gecco

Jak kde, jak komu…
😉
Zásobníkový se nahřívá zejména za ´levnější´ sazbu (pokud ji máš), ale je dražší, musíš na něj mít dostatek místa a pokud je využíván málo (a v delší vzdálenosti), voda zbytečně chládne.
Průtokový je levnější, nahřívá jen když teplou vodu potřebuješ, ale zase nahřívá bez ohledu na aktuální sazbu.
___
Musíš si zhodnotit, do jakého provozu a prostoru jej potřebuješ instalovat.
😉
Doplňuji:
Pokud jde čistě o spotřebu, pak je průtokový ohřívač úspornější – na ohřev vody spotřebuje stejnou energii, jako zásobníkový, ale teplá voda se ihned spotřebuje a nechladne v zásobě či v trubkách.
Na druhou stranu nevyužiješ sníženou sazbu za energii (mimo ´špičky´).
___
Každopádně je instalace stejného (nebo podobného) typu na místo po doslouživším tou nejjednodušší variantou.

Další odpovědi
anonym

Pokud ten starý vyhovoval, neřešil bych to jiným a pořídil si ten samý.

Mapel

Záleží k čemu má sloužit, zda jen na umytí rukou – postačuje průtokový, nebo na koupání a to je lepší zásobníkový.

pete9

Na chatě mám průtokový ohřívač 17 kW a využívám 3 odběrová místa. Je na motorový proud 400 V. Pořizovací cena je kolem 8 000 Kč. Je plně automatický a nevyžaduje žádnou údržbu. Ohřev vody je regulovatelný. Spotřeba elektřiny je závislá na délce spuštění odběrového místa, jinak není spotřeba žádná. Za ta léta jsem velmi spokojen a odběr není velký. Vydrží asi 10 let. Pete9
Doplňuji:
Bohužel jsem nedočetl do konce. Pokud se jedná pouze o mytí nádobí, Je průtokový ohřívač 17 kW zbytečný. Zvolil bych průtokový ohřívač s daleko menším výkonem.

orwell

K tomu, co již byli řečeno bych doplnil: bacha na příkon! Průtokáče mají příkon větší, některé klidně víc jak 5 kW a pak (zvláště u starších domů s rozvodem Al vodiči), může vzniknout problém s vedením a jištěním. Obvyklé zásobníkové ohřívače (do objemu 100 l) mají příkon kolem 2 kW. Rovněž rozdíl v ceně za spotřebovanou energii je obvykle nezanedbatelný. Já jsem volil zásobníkový. Ale záleží hlavně na tom, jak často bude používán. Více informací viz
http://www.luxo-koupelny.cz/cs/eshop­/elektricke-ohrivace/beztlakove-ohrivace-vody

http://ohrivace-vody.heureka.cz/

Hlada

Jestli tomu rozumím správně, tak jde o beztlakový zásobníkový ohřívač, nikoli tlakový akumulační, jak radí kolegové.
Jestli je přívod jištěný 16A jističem, tak jednoznačně doporučuju průtokový 3kW. Malé rozměry, snadná instalace, možnost připojení na obyčejnou baterii, nevyžaduje údržbu, úspornější oproti zásobníkovému. Nevýhodou je malý průtok.

cukrar

Pavle, hodně záleží, jak hodně teplou a jaké množství vody potřebujete.
Já montuji na provozovny průtokový ohřívač Delpo 3,5kWh, ale je to jen na mytí rukou. nic moc teplé a malý průtok.Na nádobí bych doporučil malý zásobník objem 5–10 litrů. Více a rychleji nahřeje vodu.