ReHu

Co je výhodnější?

Energii v malé provozovně doma napojit na domácnost a mít tak nižší cenu nebo mít samostatné hodiny, vyšší cenu a zvýšit náklady?
Díky.
Doplňuji:
Tak jsem zjistila, že dotyčný je plátce DPH, takže je výhodnější, když bude mít samostatné hodiny pro firmu, protože se i odečte DPH.

Nejlepší odpověď
tom004

Pokud máte malou firmu a jste OSVČ,musíte mít oddělené měření energií.Při podnikání platíte jinou cenu za odebranou energii.Jsou totiž jiné sazby pro domácnost (nižší) a pro podnikání (vyšší).Při odebírání energie z bytového rozvodu byste se mohl/a dopustit minimálně přestupku.
Doplňuji:
Není vůbec rozhodující jestli je nebo není dotyčný plátcem DPH.Pro podnikání musí mít tzv.: podnikatelskou sazbu,kde platí jiný sazebník za kWh než u domácností, a to znamená i samostatné měření.

Další odpovědi
Miroslavst

Určitě ta první možnost, ale nevím teď jistě jak bys to vykazovala v účetnictví a také nevím jestli to dovoluje smlouva s dodavatelem energie (VČE). Bacha abys nenarazila.

mosoj

Pravdu má tom004 !!! Pokud si zřídíte dílnu, musíte mít zvlášť přípojku na firmu ( prostě musíte). Potom snad ještě existuje nějaká možnost dělení spotřeby elektřiny pevným poměrem. Pak ještě porušujete daň z nemovitosti a já nevím co ještě.

Ta přípojka a její připojení stojí dost peněz ( v řádu desetitisíců, bez materiálu a práce!!). Pokud to neuděláte a pojedete na domácí rozvod je otázka času kdy se na to přijde a dostanete to zpětně s plnou parádou.
Stačí jedna kontrola z berňáku. Vyrábíte, máte stroje ? Kde máte vykázánu spotřebu elektriky a je vymalováno.

iq

To záleží jakou máš spotřebu energie.Spočítej si,kolik v průměru spotřebuješ za měsíc,propočítej kolik tě to bude stát v obou případech a uvidíš hned co se ti vyplatí víc.Nezapomeń,že pokud si dáš samostatné hodiny,tak na energii taky musíš papírově vydělat,jinak to musíš řešit formou dočasných půjček apod.(myslím čistě papírově).Tak jak si to napsala,tak se víc poradit nedá.Kdyžtak se víc rozepiš o co jde.

ReHu

V plánu je opravit garáž ( podlahu zaizolovat, podříznout zdi, zateplit, 2 okna, dveře, topení – kamna nebo radiátor? – kotel v domě. Měl by tam být pracovní stůl, 1 šicí stroj a 2 VF lisy a kompresor na vzduch pro ty lisy. Ten by možná mohl být z nedostatku místa venku v zateplené budce.

ReHu

Asi mi nezbude nic jiného, než to spočítat.
Ale myslela jsem, jestli už to někdo nepočítal.

ReHu

No pokud bych brala energii s nižší sazbou, do do domácnosti, tak bych to samozřejmě do nákladů (výdajů) dávat nemohla.
Právě, že zvažuju, co je výhodnější. Jestli nižší cena a nedávat do do nákladů nebo ceny vyšší a do nákladů ano.

mosoj

Vidím, že mně nikdo nevěříte, ale opravdu nelze používat elektřinu za ceny pro domácnost k podnikání.
Buďto zvlášť hodiny, nebo snad existuje ještě ta možnost, dohodnout se s dodavatelem elektřiny na nějakém procentu určeném pro podnikání z celkové spotřeby pro domácnost.
Fakturace zvlášť pro domácnost a zvlášť pro podnikání.

mosoj

Co děláte na černo je ovšem druhá věc.