Co je vlastně učňák?

Ahoj. Co se učí na učňáku a co je to vlastně za střední? Od několik lidí jsem slyšela že tomu říkají „p*čárna“. Takže to asi není zrovna nejoblíbenější škola :D Je pravda že tam většinou chodí ty hloupější, jak jsem slyšela? (Nechci nikoho urazit, ale zajímá mě to) Děkuji.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Ano, chodí tam ti hloupí, vyučí se tam nějakému řemeslu a pak pracují. Ti chytří chodí na nesmyslné střední školy a pak nenajdou žádnou práci, protože nic neumí.
Doplňuji:
klob1 – víš co je nadsázka?

Další odpovědi
gecco

Na učňáku se učí řemeslo/a.
A jo – je časté, že si jej – jako ´východisko z nouze´, volí ti slabší žáci ZŠ.
Na druhou stranu – hlupák nemůže být dobrým řemeslníkem, takže ti, kteří si jej zvolí ze zájmu o obor, jsou pak, obvykle, výbornými a vyhledávanými odborníky.
😉

ivzez

„Učňák“ je střední odborné učiliště (SOU).
Řada učilišť nabízí v návaznosti na učební
obory nástavby, v nichž lze získat maturitu.

Příprava na budoucí povolání tak trvá o něco déle, ale
absolvent má výuční list + maturitu a současně získá i
určitou praxi (oproti maturantům ze SŠ má trochu náskok).

Přestože na učňovské obory chodí většinou žáci se slabším
prospěchem, neřekla bych, že na ně chodí ti „hloupější“
(školní prospěch nevypovídá o chytrosti/hlou­posti).

U některých učebních oborů je to dokonce naopak,
dostanou se na ně jen ti nejlepší žáci ZŠ.
(Sem patří třeba autotronik, zlatník, a další.)

anonym

Učňák je vlastně svoboda,chodí tam jen ti,co chtí mít volnost,a až se vyučí ,makají jako šrouby za málo peněz,to je vlastně náš pravý pracující lid.Poznají tam nové přátele ,své
první lásky,kouzlo svobody a je tam jen sranda,skoro žádné učení a když je,tak je to triviální.Výučák dostane každý.

klob1

Má dlouhá odpověď se smazala, škoda.
Tak to zkrátím, to tvrzení je velký nesmysl. Právě hloupých lidí. Chytrý člověk by to nedokázal tvrdit. Také každý přece nedokáže třeba zašít člověka nebo operovat ne? A může mít školy na papíře, nebo zase člověk bez papíru to dokáže. A to je i s odbornou prací. Ono i třeba na Střední odbornou školu museli mít zájemci 1,6 průměr na Základce A na Průmyslovku nebo Gympl stačilo 2,4. Takže si nemyslím, že by to bylo o hlouposti nebo chytrosti zájemců.
Nevěř tomu, jsou školy, kde vezmou bez talentu a jsou školy, že musí mít na to prostě schopnosti. Operatéra na sále také nemůže dělat kde kdo. Kdo je chytřejší? Ten, co zvládne se na Nástavbě naučit učivo za dva roky po Vyučení s velkou odborností, nebo na Gymnáziu za 4 roky? A při tom oba lidi vystudují stejnou Vysokou školu? Třeba na Gymnázium většinou chodili lidi, co ještě nevěděli, co chtějí v životě dělat a potom si tu odbornost dělali teprve na Vysoké škole. Kdežto ten na učilišti už věděl jaký směr bude?
Jde o to, jestli co má papír umí skutečně v životě použít a také tak umět přemýšlet. Znám lidi, co nemají takové školy, ale umí dost myslet a jsou lidé, že mají školy, ale jsou pro tu odbornou práci nepoužitelní.
Takže nedej na to, důležité je, co chceš v životě dělat ty sama. A také podle toho volit. Práce, která nebaví, není na nic. Ale práce, která tě baví je k něčemu, protože je i zábavou.
Školu může mít kdokoliv, ale být odborníkem už málo kdo. Já třeba nedokáži šít člověka, nebo se v něm hrabat a tak obdivuji lidi, co to dokáží. Každý umí něco a jiné ne. Ale každý z těch lidí je odborníkem na něco.