Avatar uživatele
BEAES

Co je vlastně placebo a jak funguje?

Máte s tím zkušenost?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Miroslavst před 4971 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
atriplex

Placebo je látka, která nemá žádné účinky, ale vy si myslíte, že ano. Bolí vás hlava a já vám dám bonbon, o kterém řeknu, že je to lék proti bolení hlavy. Vy mi věříte a tak si bonbon vezmete a za chvíli zjistíte, že vás hlava nebolí. Jen jste si vsugerovala, že vám ten bonbon/lék pomůže. Dá se to shrnout starým příslovím: „Víra tvá tě vyléčí.“

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
martina1

Placebo je"lék",který nemá fůbec žádný účinek,ale vypadá jako třeba Ibalgin.Nevím přesně složení,ale bude to někjaká škrob s cukrem.Výrobci léčiv vyrábějí stejné placeba jako jsou jejich léky.Mapříklad Zentiva a Lek má placebo na všechna analgetika.V práci je máme,protože se najdou pacienti,kteří s banálním zákrokem vyžadují neuvěřitelné množství analgetik.Je zajímave pozorovat reakci,kdy se pní uleví po placebu a na čtyři hodiny jí bolest odezní,protože si myslí,že dostala lék,o kterémmá nastudované,že učinkuje čtyři hodiny.Přesně za tu dobu přiběhne,že to zase bolí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pla­cebo

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
panenka

Zkušenost s tím nemám.
Placebo (z latinského placere – líbit se[1]) je neúčinná látka, která je upravena do stejné formy jako lék (stejný vzhled, stejná chuť). Analogicky lze použít pojem placebo i pro další terapeutický postup (například terapeutický přístroj nebo forma psychoterapie), u kterého se nepředpokládá, že by byl terapeutický vliv vyšší než jen nespecifický psychoterapeutický vliv léčení.

Placebo je používáno jako kontrolní vzorek při testování účinností léků a terapeutických přístrojů. Pokud se během testování prokáže, že účinnost placeba je stejná jako účinek testovaného léku, je zlepšení stavu po použití testovaného postupu pouze výsledkem sugesce. Takový výsledek testování se interpretuje tak, že testovaný terapeutický postup není účinný.[zdroj?]

S placebem souvisí tzv. placebo efekt. Jde o to, že dokonce i placebo obvykle vykazuje jistý pozitivní dopad na pacientův zdravotní stav. Jeho podstata spočívá v psychologii pacienta.

Vysvětluje se jednak autosugescí pacienta (pacient se domnívá, že je účinně léčen a že se má jeho zdravotní stav zlepšit a toto očekávaní samo se u něj promítne v potlačování negativních změn a zveličování těch pozitivních, což vyústí v pocit zlepšení), jednak tím, že už samo vědomí, že je o něj dobře a odborně pečováno, pacienta uklidní a může způsobit reálné zlepšení zdravotního stavu, neboť zklidnění a zlepšení psychického stavu má samozřejmě jistou odezvu i ve fyziologii organismu.

Placebo efekt působí na všechny lidi, míra účinku placeba se však může individuálně lišit.[zdroj?] Účinnost placeba se liší u jednotlivých typů nemocí. Například bolest nebo deprese reagují na placebo poměrně silně, rakovina je obvykle ovlivněna jen minimálně co se týče pravděpodobnosti vyléčení, na placebo však mohou dobře reagovat některé průvodní jevy nádorového onemocnění nebo jeho terapie.[zdroj?]

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pla­cebo

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek