Klára K.

Co je vlastně normálnost?

Chápete, třeba u nás by se řeklo, že není normální zabíjet psy a kočky na maso, v Indii se zase diví, že zabíjíme krávy. Nebo včera si kámoška koupila šunku a hned si ji dala na chleby, a když jsem to říkala jiné holce, hrozně se podivila, že to prý není normální, vždyť ta šunka se má nejdříve uvařit! a tak dále, doufám, že pochopíte, co tím myslím, například, proč si všichni myslí, že skákat do zdi je nenormální? Kdo určuje, co je normální a co ne?

Nejlepší odpověď
Damiana

Normálnost nebo normalita neexistuje. Lidé to často používají a to je dost velký problém, protože on si vždycky ten, který to řekne myslí právě o svém konání, že „normální“ je.
Chování může být běžné nebo obvyklé, nebo – něco by mělo nebo mohlo takhle být (ale to už je také trochu zavádějící). A to už je něco jiného, není to tak jednoznačné (a přitom nesmyslné) jako u normálnosti. Dává to prostor k tomu být osobností, ale také se někam přidat, zařadit.
Použiji tvůj příklad se šunkou. Je obvyklé, že si většina lidí dává šunku na chleba (nebo jiné pečivo), ale jistě se najdou i takoví, kteří ji jí bez pečiva, nějaký neznalec ji dokonce zbytečně vaří, jiný ji nejí vůbec. Ale přímo normální jíst šunku není – to si myslí jen ten, kdo ji má rád a neuznává jiný názor. K tomu právě funguje vzdělávání a reklama – je to ale pořád jen jisté doporučení, ne norma.
Můžeš to aplikovat i na lidi. Klasická věta: Normální je mít dítě. To je snad největší a nejrozšířenější blud společnosti. Možná je to obvyklé nebo běžné, ale považovat to za normální může jen netolerantní omezenec.

Další odpovědi
zjentek

normálnost je, když se projevuješ naprosto přirozeně, přesně jak se cítíš v nejhlubším soukromí, tak tak to ukazuješ i před širokou veřejností. Často je normálnost nežádoucí a proto také ti v normálnosti budou bránit různé zákony ..které vytvořil člověk, kterému to tak zrovna přišlo normální ..a lidstvo jako celek u něj ani moc nezkoumalo, jestli on má „normálně“ rozvinuté vědomí a svědomí. Ale už je třeba to dodržovat, jinak jsi nenormální ..teď je to složité, i když přitom je ten život tak jednoduchý ,)
Doplňuji:
..a známí pak často říkaj: buď normální! ..a nebo taky: chovej se jako běloch! ,)

badisko

Cti zde ..http://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Norma …no kdyz to vezmes kolem a kolem vsichni jsme necim nenormalni …kazdy jsme jiny a kazny necim odlisuje od ostatnich ..takze pokud by mi nekdo rekl ze jsem v necem nenormalni hlavu bych si stoho nedelal…protoze je to pravda ..jinak cti jeste zde …http://www.top­zine.cz/social­ni-deviace-co-je-a-co-neni-normalni

I_hate

Zkráceně: Normální – běžný, obvyklý, pravidelný, průměrný; představující nor­mu.