T_u_k_y

Co je ve skutečnosti logické myšlení?

Jak to, že některým lidem něco připadá ihned logické a tak to udělají = znají řešení a jiným ne? Existují logické hádanky, testy inteligence, paradoxy a další a myslet logicky se dá naučit lépe. Je dokázané, že minimálně o 15% lze navýšit kapacitu těchto věcí. Jak to, že se to dá naučit? Vychází to z asociační činnosti neuronů? Probíhá to na základě již získaných zkušeností? Je to pouze lepé zasíťovaný mozek, jehož stav se dá rozvinout?
Dodejte mi inspiraci, chtěl bych o tom mít lepší obrázek. Díky :)

Odpovědi
arygnoc

logické je to, čo možno vyvodiť (i postupne) z nejakej premisy, propozície, argumentu.

😉

zorro

Myslím, že by mohla pomoct tato anekdota:

Kněz a rabín jsou dobrými přáteli, a tak se jednou kněz ptá rabína:
„Jak to děláte, že vám židům jde lépe přemýšlení?“
„To je jednoduché, jíme hodně rybích hlav. Vědí co, odteď budeme k obědu kupovat napůl rybu a já jim nechám hlavu.“
Jak se domluvili, tak se také stalo. Rabín si tedy pochutnává na těle, zatímco kněz složitě obírá těch pár kousků masa na hlavě.
Když už takhle obědvají třetí den, povídá farář: „Hele, tak mě napadá, že na tom docela tratím, když platím půlku ryby, ale dostanu jenom hlavu.“
„No viděj, jak dobře to funguje!“

Mapel

Myslím si, že logika souvisí s technickým myšlením. Musí se oprostit od emocí a hodnotit fakta. Moucha má několok gramů. Jr to logické. Sedla mi na ruku a člověk pocítí zašimrání. Jsou však lidé a to právě z oblasti islámských států, kdy studentovi vyjde, že moucha váží 1 tunu a je ochoten za to položit život, protože mu to vyšlo a nikdo mu to nevymluví. Tady už logika dostává na frak.
A to není smyšlené, osobní zkušenost se studenty v 70tých letech.