zjentek

Co je v katalyzátorech tak cenného, že ve sběrnách kovů za ně dostanete i 2.000kč/ks?

..vždyť přeci neváží tolik, aby tam bylo drahejch kovů za ještě mnohem vyšší cenu ..nebo jó?
Doplňuji:
tak přeci ..a druhá důležitá otázka zní, jakou metodou či postupem z katalizátoru výfukových plynů ty drahé kovy VYPREPARUJI?
Návody jak zvednout auťák heverem prosím vynechme :o

Nejlepší odpověď
mosoj

Uvnitř obalu je platinová mřížka.

Další odpovědi
marci1

„Katalyzátory obsahují stopová množství tří vzácných kovů – platiny, rhodia a palladia.
Zloději drahé kovy z ukradených katalyzátorů vypreparují a následně prodají – z jednoho zařízení pro úpravu výfukových plynů lze prý získat vzácné kovy v hodnotě až 200 dolarů, tedy necelých 3 500 korun.“
http://auto.id­nes.cz/zlodeji-jdou-po-vasem-katalyzatoru-d6g-/automoto.aspx?c=A080226­_121935_ak_ak­tual_vok

Lamalam

Hlavní složkou je palladium (590 kč/g), ale nejdražší složkou katalyzátorů je platina (948 kč/g) a rhodium (885 kč/g).

Agneta

No cukr to není-který se pak exportuje do Indie:DDDD
Ale to množství to teprve dělá, a platina je dražší než zlato :DDD

veselator1

Musím říct, že tohle mě taky hodně překvapilo. Nedávno jsem rozprodával naše staré auto na díly a docela jsem koukal, kolik jsem za katalyzátor dostal. Vůbec jsem netušil, že může mít katalyzátor v autě až tak velkou hodnotu. Toto je určitě dobré vědět. Jinak mně ten můj vykoupili tady: https://www.lik­vidacevojkov.cz/vy­kup-katalyzatoru-nej-ceny