leporela22

Co je v angličtině stažený tvar?

K čemu je ztažený tvar a co to je? čím se liší.

Nejlepší odpověď
crewTa

Plný tvar se používá hlavně ve formálním jazyce (např. posíláte žádost do školy, píšete obchodu kvůli reklamaci apod.). Stažené v neformálních (např. e-mail mezi přáteli).

Stažený tvar slovesa I am je např. I'm. Podobně you are – you're, he is – he's, she is not – she isn't, you are not – you aren't, we cannot – we can't, they have got – they've got.

Tady je pár pokročilejších příkladů: www.facebook.com/pho­to.php?fbid=75­0504438311464

Další odpovědi
MK44

Takzvané stažené tvary vznikají splynutím původně dvou (nebo více) slov ve slovo jedno s vypuštěním některých hlásek. Zpočátku svého výskytu bývají považovány za hovorové, později se mohou stát i spisovným standardem. Příklady z angličtiny uvádí crewTa. Jen to rozvedu. Z původního I am – (já) jsem – vzniká při rychlé výslovnosti z [ai æm] tvar [aim] pak zapisovaný jako I'm. V psané formě se stažené tvary hodí především do přímé řeči nebo do útvaru přímé řeči blízkému. Ale například v odborné stati o kosmickém výzkumu je vhodnější použít tvary plné. V textu, který má být především přehledný a srozumitelný tedy použijeme „It is better…“, zatímco v dopisu kamarádovi, na chatu nebo v beletrii, když chceme vyjádřit neformálnost, použijeme „It's better … “.

Stažené tvary se vyskytují nejen v angličtině, ale i v jiných jazycích. Například české slovo „byls“ je stažený tvar. Vznikl se slov „byl jsi“ a před sto lety se zapisoval jako „byl's“.
Podobně fr. „J'ai fait.“ Něm. „Wie geht's“. Ital. „L'ho visto“ apod.