Veruxxx

Co je už moc?

Zdravím,

určitě na toto téma bylo už 100× odpovězeno. Zajímalo by mne, jak dalece mohu zajít ve vymáhání peněz z nájemnice, když nereaguje na mé dopisy, telefonáty, návštěvy…Příčí se mi to, ale napadlo mě vyvěsit jména dlužníků v paneláku na nástěnku, aby to všichni viděli. Nejenom že se mi to dost příčí, ale nejsem si ani jistá, jestli to už není protizákonné…Nechci čekat, než mi udělá 3-měsíční(k vyhození povinný)dluh, protože mi je jasné, že ho nikdy nezaplatí..tak jak na ní?Díky za rady!

Nejlepší odpověď
baghira

V odkazu je článek, podle kterého je zveřejnění údajů o dlužníkovi jedním z legálních prostředků vymáhání dluhu. Nicméně ÚOOÚ má jiný názor, takže je to na hraně. V případě sporu by rozhodoval soud, a rozhodnutí soudu jsou v této zemi docela nepředvídatelná :( Takže těžko radit.

Zdroj: http://pravni­radce.ihned.cz/c1-30575430-k-ochrane-osobnich-udaju

Další odpovědi
led

pre justisa
pozor, toto zaváňa reklamou.
Nie je lepšie poslať svoj kontakt konkrétnemu užívateľovi? Potom to nebude môcť nikto napadnúť Kodexom uživateľa.

Jose1f

Vážená paní, podle toho, co píšete, se zdá, že se necháváte unášet city. Zmiňujete se o jedné nájemnici, ale chcete zveřejnit jména všech dlužníků. Kolik jich teda je? Dále z vaší otázky vyplývá, jakoby zmíněná nájemnice byla dlouhodobý neplatič, ale ona ve skutečnosti dluží maximálně dvojí nájemné. Také z vaší otázky není jasné, zda jste vlastník zmíněného paneláku, nebo funkcionář společenství vlastníků či bytového družstva.

Podle mého názoru byste měla ke zmíněné nájemnici přistupovat se snahou pochopit její problémy a pomoci jí je řešit. Říká se tomu individuální přístup. I ona by měla pochopit vaši situaci a uvědomit si, že existují hranice, které ani vy nemůžete překročit. Při jednání se zmíněnou nájemnicí byste měla brát do úvahy:

  1. O jak velký dluh se jedná a nakolik nesplacení a růst tohoto dluhu ohrozí chod a správu vašeho panelového domu.
  2. Schopnost a snaha zmíněné nájemnice dlužné nájemné zaplatit.

Prvou otázku si můžete nejlépe zodpovědět sama. Druhou otázku byste měla projednat se zmíněnou nájemnicí. Teprve potom budete moci posoudit, zda a jak dlouho můžete nebo budete ochotná čekat na splácení dluhu. Výsledkem by měla být dohoda, jak danou situaci budete obě řešit.

Vyhodit někoho na ulici, to by mělo být řešení, které děsí nejen toho, kdo bude vyhozen, ale i toho, kdo vyhazuje.

Hlada

Jestli nájemnice reaguje tak, jak popisujete, tak ji přece nemůže rozhodit nějaké vyvěšení na nástěnku. Tito lidé mají hroší kůži, kterou může pošimrat jen jen urostlý vymahač nebo exekutor.

justis

Vyvěsit jméno opravdu za určitých okolností můžete, ale buďte opatrná uveřejnění na dalších osobních údajů – nepochybně stejně bude všem zřejmé, o koho se jedná.

Jedinou legální cestou (a zpravidla účinnou) je podání žaloby o zaplacení k místně příslušnému soudu. Rovněž zvažte, zda nedošlo k naplnění výpověďního důvodu z nájmu bytu. Pokud budete mít zájem, zpracuji vám písemnou podobu podání. JUDr. Ondřej Kubát, advokát email: kubat@justis.cz

Zdroj: www.justis.cz

Veruxxx

Vážený pane Jose1f,

ano, jsem člověk a city se opravdu někdy unést nechám. Nechtěla jsem se rozepisovat, ale budiž..
S lidmi se snažím vycházet dobře, alespoň do očí mi zatím nic nikdo neřekl…Ovšem tato paní využila mých neustálých mírných reakcí, které trvají už pár měsíců. Dokonce jsem jí o 500,–Kč nájem snížila. Bylo mi jí bohužel líto a neustále slibovala, že si najde práci…takže už cca půl roku si od někoho asi půjčuje, sem tam něco zaplatí, dluh už se blíží k 3 měsícům a pak si zase od někoho půjčí a dluh se zmenší. Nejde mi ani tak o dvouměsíční dluh jako o to, že ze mě dělá blbce. Když se mnou někdo jedná na rovinu, dá se vše řešit. Dokonce jsem jí nabídla práci v jiné firmě. K tomu se ani nevyjádřila…Teď jsem zjistila, že byt s ní obývají další lidé a samozřejmě nic nevím. Takové lidi v domě nechci..Už pěkně dlouho jí upozorňuji na to, že z domu půjde pryč…ona je ale evidentně tak hloupá, že jí nedochází následky jejího chování..Proto se ptám, jak se takového člověka zbavit aniž bych si někde zavařila.

led

Pokiaľ máte papierovo všetko v poriadku, tak asi len súdnou cestou. Tí ďalší „podnájomníci“ v tom byte sú tam teda nelegálne a neprihlásení? Ak sa nemýlim, možno ma Dr.Axl opraví, je to dôvod na rozviazanie nájomnej zmluvy.

Veruxxx

Smlouvu mi kontroloval právník, takže ano, mělo by to být ok. Tito lidé tam pravděpodobně bydlí, samozřejmě potají. Jenže ona tvrdí, že je to jen návštěva, což jí samozřejmě nikdo nevěří. No holt to půjde po zlém, když to po dobrém nešlo.

Veruxxx

S lidma je to těžké. Podáte jim pomocnou ruku a oni toho okamžitě zneužijí. Nemám slov.