Bramborák

Co je toto za předmět? Pro strojaře

Zdravím, může mi někdo pomoci při identifikaci tohoto předmětu? Název a k čemu se použivá? Děkuji předem 🙂 odkaz na fotku: http://goo.gl/sGbDNo

Nejlepší odpověď
Hornisse

Jde o speciální typ matice kuličkového šroubu, takzvaný kuličkový šroub s klecí.
http://www.mmspek­trum.com/clanek/ku­lickovy-sroub-s-kleci.html
Nevidí se úplně běžně, zřejmě proto ho ostatní nepoznali.

Pro ostatní odpovídající, tohle není kuličkové ložisko. Radiální ložiska nebývají více než dvouřadé kvůli statické určitosti. Naopak u lineárního ložiska není důvod pro takhle specifické rozložení kuliček.
Dost napoví i tvar vnějšího kroužku, který má zřejmě přenášet axiální i rotační síly. To u ložisek nebývá.
Doplňuji:
Tak beru zpět, podle všeho se opravdu jedná o pouze typ lineárního ložiska, viz diskuze. Že je to šroub mě pouze zmátlo, že jsem jej před časem viděl.

Další odpovědi
Dochy

Jasně kuličkové ložisko dovolující otáčení a posuv (alespoň klec a vnější pouzdro). Ale jak se to správně jmenuje… Pokud to vůbec nějaký název má, netuším.

anonym

Doplním, co píše Dochy – radiální víceřadé kuličkové ložisko.
Ale taky nevím, jestli má nějaký speciální název.
Používá se tam, kde je nutné dovolit hřídeli axiální pohyb (např. z důvodu tepelné dilatace) a kde působí ´větší´ radiální síly (např. nevyvážený hřídel) – proto je víceřadé.

msi

To je kuličkové ložisko…to máš třeba v kole v řídítkách, aby si mohl otáčet doleva, doprava…apod… víš.
ná tady se prostuduj…
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ku­li%C4%8Dkov%C3%A9_lo%C5%­BEisko
Doplňuji:
Jinak tohle je v předmětu třeba: Strojnictví, Nářadí a přípravky, a taky v Technologii.

Dochy

Hornisse:
Asi budeš mít pravdu, nenašel jsem nic co by lépe odpovídalo. Přesto mám pochybnosti. Na Bramborákově fotce nevidím nic co by nasvědčovalo šroubovici a ta by podle mně měla být vidět jak na rozmístění kuliček, tak by měla být vidět ve vnitřku pouzdra.

Já bych byl spíš pro lineární ložisko. Ale zas to co je na obrázku by mělo silně omezený posuv, zatímco běžná lineární ložiska (alespoň co jsem našel) jsou dělaná s návratem kuliček a tedy relativně neomezeným posuvem.

Hornisse

No jak nad tím tak přemýšlím, tak asi máš pravdu. Šroubovici v rozložení těch kuliček taky už nějakou tu chvíli marně hledám. Navíc ten šroub z Kuřimi je stále celkem novinka, asi jsem se nechal zmást tím, že jsem ho před časem viděl.

Podle všeho opravdu jde o typ lineárního ložiska, v angličtině označovaného Ball Cage. Tady jsou další příklady http://www.imex­bb.com/leading-exporter-of-ball-cage-all-types-11242285.htm

Dochy

Aaaa vyborne. Tak do cestiny bychom se mohli dostat k tomuto:
http://www.uzi­mex.cz/Vyrobce/Nip­pon-bearing/Vedeni-na-valcovych-tycich/Pouzdra-pro-rotaci-a-zdvih.html
(SR pouzdro s posuvnym prstencem, limitovan zdvih)
Pouze pro představu, na obrázku zřejmě jiný typ, ale pravděpodobně stejné zařízení.

Není nad kolektivní spolupráci 😉