Marky.24

Co je tohle za broučka?

Dobrý den,
poslední dobou se nám v bytě – hlavně v dětském pokoji objevili maličký černý brouci (cca 2–3 mm – viz foto) .. nejvíce jich vylézá v noci. Máme plovoucí podlahu a vylézají zespoda nahoru. Nacházíme je nad skříněmi, vylézají zpoza postelí. Dokonce byl jeden i v koupelně.

Nevíte někdo, co je to zač? Stačí název, jak se toho zbavit už najdu :)

foto:
http://www.skud­ci.com/files/DSC_0372­.jpg
http://www.skud­ci.com/files/DSC_0375­.jpg

Nejlepší odpověď
Pájo

Je to (s největší pravděpodobností) PILOUS ČERNÝ.
https://www.go­ogle.cz/search?q=pi­lous+%C4%8Der­n%C3%BD&clien­t=firefox&hs=TWG&r­ls=org.mozilla:cs:of­ficial&tbm=is­ch&tbo=u&source=u­niv&sa=X&ei=jtttUb­j3D8Sq4ASt-oCoCQ&ved=0CC8Qs­AQ&biw=1600&bih=728
Doplňuji:
Pilous černý

Smolně hnědý až černý nelétající brouk velikosti 3–5 mm, charakteristického tvaru těla s hlavou protaženou v nápadný nos. Jeden z nejdůležitějších škůdců obilních zásob všeho druhu, ale napadající i uskladněné těstoviny, rýži, pohanku, jedlé kaštany aj. Můžeme ho nalézt také třeba na luštěninách, podzemnici olejné, mandlích, kde se však obvykle nerozmnožuje. Vyskytuje se v obilních silech, mlýnech, skladech, příležitostně se objeví i v domácnostech. Samička klade za život asi 200 vajíček. Larva je beznohá, bílá, v dospělosti 3–4 dlouhá, obloukovitě prohnutého masitého těla s hnědou hlavou. Celý vývoj od vajíčka po dospělce probíhá v zrnech a trvá obvykle 2 měsíce.Vývoj pilouse je závislý na teplotě a vlhkosti substrátu, teplotní optimum je okolo 27 C, optimální vlhkost 16%, za těchto podmínek plodnost stoupá až na 550 vajíček a vývoj probíhá až 2× rychleji. V napadeném substrátu se vyskytuje do hloubky 1 m, koncentruje se do ohnisek („hnízd"), nejčastěji při stěnách, sloupech, v rozích apod. V prázdných skladech přežívá ukrytý ve spárách, bednění apod., vydrží bez potravy až 3 měsíce a muže se dožít až 2 let. Přestože je to importovaný druh, je velmi odolný k mrazu, vydrží až 10 dní ve vodě apod.

Další odpovědi
beer

Troufám si potvrdit předpoklad kolegy Pájo – jedná se o pilouse.

tekumseh

Je to určitě Pilous. Doporučuji důkladně prohlédnout spíž a kuchyň, zejména rýži, těstoviny, mouku, atd. Jednou se nám stalo, že jsme si ho přinesli domů právě v rýži, tam bylo hlavní ložisko.

anonym

není to červotoč? no potěš, tak to u nás teda lze taky
https://www.go­ogle.cz/search?hl=cs&gs_­rn=9&gs_ri=psy-ab&tok=p2Ek60­cyticYfl4BREg­ZVA&cp=21&gs_id=xz&xhr=t­&q=brouk+co+po%C5%B­E%C3%ADr%C3%A1+d%C­5%99evo&bav=on­.2,or.r_qf.&bvm=bv­.45218183,d.d2k&biw=102­4&bih=467&um=1&i­e=UTF-8&tbm=isch&sou­rce=og&sa=N&tab=wi&e­i=s9JtUdnWO6eL4A­TEqoCwAw#imgrc=X7fjfu­MouVnnuM%3A%3BK­y__Au18GUshGM%3Bh­ttp%253A%252F%252Fwww­.richtera.cz%252Fbe­tlemari%252Fak­ce%252Frady%252Fpic­tures%252Fcer­votoc%252Fc_um­rlci.gif%3Bhttp%­253A%252F%252Fwww­.richtera.cz%252Fbe­tlemari%252Fak­ce%252Frady%252Fcer­votoc.html%3B200%­3B277
Doplňuji:
nojo, Pajo, máš pravdu, ten tvůj brouk je podobnější i menší, než můj

isteron

Ten druhý je pravdepodobný rus červený. Je menší ako šváb, rýchlo sa pohybuje a vie zisť, kedy ho chcete prizabiť a rýchloutečie. Mali sme to v práci v prevádzkovej budove. Je tam reštaurácia a doniesli to do skladu od nejakého veľkoskladu. Veľmi ťažko sa to likviduje, priživuje sa na potravinách, uložených v komorách a skladoch potravín. Rozlieza sa najmä v noci a potme. Mnoho krát mi vliezoô do aktovky, tak som do práce radšej nosil igelitku a vždy pred odchodom z práce, som vyložil a vytriasol celú igelitku.

ripcurl

Zajímavý brouček, začněte je chovat a pak se pochlubte chovatelskými úspěchy na některém z chovatelských serverů jako třeba http://www.icho­vatel.cz 🙂

Marky.24

No já nevím, tohle (z mojí fotky) má mezi tykadly ten „nos“ nebo co to je. Každopádně zkusím prohlídnout skříně, zda tu nebudou někde dírky! :)

cochee

Pokud je to on a je jich hodně, tak spíš hledej, kde máte nezabezpečené obilí nebo jiné zrní, tam se líhnou.

Marky.24

máte pravdu. Už jsem našla i zdroj – krmení pro králíka. Tak snad se toho co nejrychleji zbavíme!

zjentek

bingo! Jinak u nás se říká bruk ..co to za bruk?!! ,D)