mapex

Co je to zkráceně schíza a co znamená ?

Nejlepší odpověď
annas

Schíza – nespisovný název název pro schizofreniii, dnes se užívá i jinak.

„Proto dnes říkáme „to je schíza!“, když musíme věnovat pozornost dvěma věcem současně nebo se projevovat jako člověk dvou tváří.“

Schizofrenie? Určitě ne rozdvojení osobnosti!

?Většina veřejnosti si myslí, že schizofrenie je něco jako rozštěp osobnosti, tedy více osobností přítomných v jednom lidském těle, něco jako románový doktor Jekyll a pan Hyde. To ovšem skutečnosti vůbec neodpovídá,“ objasňuje psychiatr MUDr. Pavel Fridrich.

Tenhle všeobecně rozšířený omyl má na svědomí jistý švýcarský profesor, který ve své práci poprvé použil slovo, odvozené z řeckého „schizo“ (štěpit se) a „phren“ (myšlení). Měl na mysli rozpor mezi myšlením a chováním nemocného, laická veřejnost to ale pochopila jinak.

Příčinou nemoci je narušení chemické rovnováhy v mozku

více v odkazu

http://www.pro­zeny.cz/magazin/zdra­vi-a-zivotni-styl/nase-zdravi/38921-co-je-to-schizofrenie-urcite-ne-rozdvojeni-osobnosti

Jinak definice schizofrenie
skupina psychotických poruch, které se obvykle vyznačují ztrátou kontaktu se skutečností, nelogickým uvažováním, bludy a halucinacemi a které jsou v různé míře doprovázeny afektivními a behaviorálními poruchami a poruchami myšlení

• rozštěp mysli

• situace či stav, který je výsledkem současné existencí neslučitelných či protichůdných vlastností, názorů, identit, činností apod.
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/schi­zofrenie

Další odpovědi
gecco

Schizofrenie…
___
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Schizofrenie – nemá cenu to opisovat…
😉

Nevíteto?

Porucha nesprávného (zkresleného) vnímaní reality. Můžou to být slyšiny, vidiny, halucinace, rozštěpení osobnosti. Prostě věříš něčemu co není pravda (skutečné).

Takové stavy můžou vyvolat i některé drogy. Ale jsou i jiné příčiny (genetické, traumatické apod.), které můžou způsobit schizofrenii .

marci1

Schizofrenie – lidé ztrácejí kontakt s realitou, slyší nebo vidí věci, které nejsou skutečné a pod vlivem svých představ pak jednají neobvykle a nepřiměřeně. Je to jako by člověk nebyl jeden, ale dva. ☹

Pepa25

Schizofrenie je zlá duševní nemoc (porucha), bohužel poměrně rozšířená, ohrožení jsou hlavně mladí muži 20 – 30 let. Problém je, že dnes kdokdo věří na nějaké bludy či paranoidní konspirační teorie a skutečně nemocní se občas bohužel poznají pozdě (např. až pod vlivem vnitřních hlasů něco provedou …)