Danielka

Co je to ZELENÁ REVOLUCE?

Co to je, čím se vyznačuje a čím musela projít?

Odpovědi
alenka901

# Zelená revoluce je pojem, který byl používán k popisu pouličních protestů v Íránu v červnu 2009, které byly reakcí na výsledky tamních prezidentských voleb. Protesty se sice konaly několik let po barevných revolucích, byly však také, jako u většiny těchto revolucí, následkem sporných voleb. Protestující si vybrali zelenou barvu, jelikož tato barva byla barvou kampaně prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího, kterému mnoho protestujících přisuzovalo, že ve skutečnosti získal nevíce hlasů. Tyto protesty byly také nazývány jako Twitterová a Facebooková revoluce, odkazující na internetové servery Twitter a Facebook, které sloužily k organizování mnoha těchto protestů. Tyto protesty však nemohou být zařazovány do série barevných revolucí, jelikož fakticky nevedly k žádné politické změně v zemi. Ve funkci setravává po volbách dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínedžád.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ba­revn%C3%A9_re­voluce