Co je to „zboží dvojího užití“?

Nejlepší odpověď
panenka

Zboží a technologie dvojího použití představují širokou škálu produktů v průmyslové, jaderné, chemické a biologické oblasti. Ačkoli jsou vyráběny a předurčeny pro civilní použití, mohou být vzhledem k svému charakteru a vlastnostem zneužity zejména k výrobě zbraní hromadného ničení a jejich nosičů případně pro vojenské účely. Typickým příkladem zboží dvojího použití jsou podle Ministerstva průmyslu a obchodu obráběcí stroje, které jsou masově používané v mnoha průmyslových odvětvích, ale lze je snadno zneužít i k výrobě zbraní. Jiným příkladem může být chemická látka, např. triethanolamin, který se běžně používá v užitkové chemii jako detergent, vzhledem k svému charakteru však může být zneužit jako prekurzor pro výrobu bojového plynu yperitu.

Zdroj: http://zpravy­.alfa9.cz/abso­lutenm/templa­tes/zprava.as­px?articleid=310&zo­neid=5

Další odpovědi
Děda Louda

Typickým příkladem zboží dvojího užití bývalo třeba takové Rudé právo. Dalo se do něj cokoli zabalit a pak si s ním ještě…